Ana Sayfa / Ekonomi / 28 kuruş sonra benzin ucuzlayabilir mi?

28 kuruş sonra benzin ucuzlayabilir mi?

EPGİS’in hesabına göre benzine 28 kuruşluk bir indirim yapılması halinde fiyat düşüşleri artık pompaya yansıyacak. Eşel mobil sistemde yapılan son ÖTV zammıyla birlikte benzin fiyatları 16 Ağustos’tan bu yana sabitti. İndirim ve zamlar pompaya yansımıyordu.
Dolar iki ayın en düşük seviyesi olan 5.70’in altında işlem görüyor. Akaryakıt fiyatlarının seyri günlük olarak dolar kuruna bağlı. Dolar/TL’nin geçen hafta 6.20 seviyesinden bugün 5.70’in altına inmesi vatandaşın aklına ‘benzin fiyatında indirim olur mu?’ sorusunu getiriyor.
EN SON 50 KURUŞ ZAM YAPILMIŞTI
Benzin fiyatlarına en son 50 kuruş ÖTV zammı yapılmıştı. Zammın yapıldığı 16 Ağustos 2018 tarihinde motorinin fiyatı 6.31 TL’ye, benzinin fiyatı 6.90’a çıkmıştı. Arada geçen zaman diliminde dolar/TL 6.30’un da üstüne çıkmasına rağmen eşel mobil sistemi yüzünden zam ve indirimler pompaya yansımadı. 16 Ağustos tarihinde brent petrolün fiyatı 69.21 dolardı. Söz konusu kurla birlikte bir varil petrolün fiyatı 403 TL’ye denk geliyordu.
BİR VARİL PETROL 81.58 DOLARA ÇIKTI
Bugün ise dolar/TL 5.70’e indi. Motorinin fiyatı hala 6.31 TL. Fakat aradan geçen sürede brent petrolün fiyatı 81.58’e çıktı. Bugünün kuruyla bir varil brent petrol 465 TL’ye çıktı.
’28 KURUŞTAN FAZLA İNDİRİM POMPAYA YANSIYACAK’
Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş sozcu.com.tr ‘ye yaptığı açıklamada brent petrolde yaşanan fiyat artışlarının maliyetlerinin yüzde 20’sini etkilediğini söyledi. Aktaş asıl maliyeti dolar kurunun belirlediğini söyledi. Aktaş, “Doların son düşüşü ile birlikte 28 kuruştan daha fazla olacak bir benzin indirimi pompaya yansıyacak. Motorin için söz konusu indirim pompaya 75 kuruş bir fiyat düşüşü gelirse yansıyacak” ifadelerini kullandı.

Hakkında admin

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Sıcak haber, AYM’den son dakika HDP kararı!

Gelen son dakika haberine göre, Anayasa Mahkemesi HDP'nin kapatılmasına ilişkin iddianameyi Yargıtay Başsavcılığı'na iade etti. Anayasa Mahkemesi, HDP'nin temelli kapatılmasına karar verilmesi talebiyle düzenlenen iddianamenin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına iadesine oybirliğiyle karar verdi. AYM Genel Kurulunca 31 Mart'ta eksiklik tespit edildiği gerekçesiyle iade edilmesine karar verilen iddianame, bugün Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi. İddianameyle birlikte, iadeye ilişkin [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir