Fransa’da kara salı!.. 60 Lise kapatıldı!..

Fransa’da binlerce öğrencinin eğitim reformlarına karşı düzenledikleri protestolar sırasında 60 lise kapatıldı.
Fransa’da lise öğrencileri, özellikle mezuniyet sistemini konu alan eğitim reformunu protesto etmek için liselerde blokaj eylemleri düzenlemeye başladı. Fransa Milli Eğitim Bakanlığı, devam eden protestolara yönelik açıklamasında, eylemler sırasında ülke genelinde en az 170 lisede eğitimde aksaklık yaşandığını, en az 60 lisenin ise tamamen kapandığını duyurdu.
Öğrencilerden bazıları “Navigasyona ihtiyacımız var, geleceğimizi kaybettik” ve “Macron istifa” sloganları atarken, bazı eylemciler çöp kutularını yaktı. Polis öğrencilere biber gazı ile müdahale etti.
Fransa’nın güneybatısında bulunan Toulouse şehrinde eğitim reformuyla beraber atamaların azalacağından endişe eden öğretmenlerin yüzde 68’inin öğrencilerine destek olmak için grev yaptığı bildirildi. Eyleme katılan tarih öğretmeni Rene Domergue, “Burada yeni bir eylem inşa ediliyor, Toulouse şehrinde yaklaşık 10 lise bu eyleme katılıyor. Yavaş yavaş bütün ülkeye yayılacak” diyerek kararlılığını dile getirdi.
Ulusal Polis ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Eylem yapma hakkı temel bir haktır. Bizim amacımız herkesin kendini özgürce ifade etmesine izin vermek ve güvenliği sağlamaktır” dedi. Zarar verebilecek eylemcileri uzaklaştırmak ve kalabalıkları dağıtmak için biber gazı kullanıldığını söyleyen polis, şiddete karşı kesinlikle gerekli ve orantılı güç kullanacağını bildirdi. Polis, barışçıl protestoculara karşı “Eylem özgürlüğünüzü şiddetli fiiller gösteren eylemcilerden uzakta kullanın. Eğer bu tarz toplulukların içinde bulunursanız mağdur duruma düşebilirsiniz. Polisin talimatlarına uyun. Şiddet durumunda olay yerini terk edin” çağrısında bulundu.
Liseliler Sendikası, üniversiteye girişlerin elemeli olmasına tepki gösterirken, mesleki, genel ve teknolojik diplomalardaki reformu reddediyor ve ekolojik geçişe destek amacıyla toplu taşıma araçlarında öğrencilerin ücretsiz seyahat etmelerini talep ediyor.
Ulusal Liseli Birliği (UNL) sendikası, geçtiğimiz günlerde eylemleri devam ettirme kararı aldığını açıklayarak ‘kara salı’ çağrısında bulunmuştu.

Hakkında Aziz Dağtekin

1960 yılında Elazığ'da doğdu. Öğrenimini İstanbulda tamamlayarak gazetecilik mesleğine 1983 yılında başladı. sırasıyla Hergün, Bulvar, Hürriyet ve Türkiye Gazetelerinde muhabirlik ve yazı işleri kadrolarında görev aldı. Basın sektöründen 2006 yılında emekli oldu. Halen idare yeri Adana olan ve Ulusal yayın yapan Netinternet, Ekonet Haber, Eko İntenet Haber sitelerinde Genel Yayın Yönetmenliği ve ekonomi ile alakalı yazı ve yorumlar yazmaktadır. Gazetecilik mesleği yanısara sigortacılık, pazarlama ve finans sektöründe üst düzey yöneticiliklerde bulundu. Sırasıyla İhlas Barter ve Turk Barter'da franchise ve bölge müdürlüğü görevlerinde yer aldı. 2005 yılında Turk Barter'dan ayrılarak Anadolu Barter'ı kurdu. Halen 13'e yakın şubesiyle faaliyet gösteren Anadolu Barter'ın Yönetim Kurulu Başkalığını yürütmektedir. Evli ve 2 çocuk babası olan Gazeteci-Yazar Aziz Dağtekin halen Basın Konseyi üyesi ve Adana'da Kurulu bulunan Çukurova Güreş Vakfı ile Elazığlılar Kültür ve Dayanışma Derneğinin de kurucu üyesidir.

Göz Atmak İster misiniz?

Ölü rahip, cinsel tacizle suçlanıyor!

Fransız Katolik rahip Abbé Pierre, ölümünden 17 yıl sonra yedi kadına cinsel saldırıda bulunduğu ya …

Bir yanıt yazın