Otomotiv sektörü frene basmaya devam ediyor

Otomotiv sektörü frene basmaya devam ediyor. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 44 daralan iç pazara karşın ihracatta da kayıp yaşandı. Geçen yıl 8.2 milyar dolar olan ihracat bu senenin ilk çeyreğinde 7.7 milyar dolara indi. Üretim tarafında da daralma devam ediyor.
Türk otomotiv sektörü geçen yıl gelen sinyallerle birlikte zor bir viraja girdi. İç pazar, üretim ve ihracatta sektör adeta frene bastı. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, yılın ilk çeyreğinde 2018’in aynı dönemine kıyasla Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı yüzde 44.2 daralırken, bu dönemde otomotiv endüstrisi 7 milyar 758 milyon 752 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Söz konusu ihracat rakamı geçen yılın ocak-mart döneminde 8 milyar 225 milyon 557 bin dolar düzeyinde bulunuyordu. Bu da sektörün ihracatının geçen bir yıllık sürede yüzde 5.7 azaldığını ortaya koydu. Öte yandan aylık gelişime bakıldığında, otomotiv sektörünün ilk çeyrekteki ihracatının azalmasında şubat ve mart aylarındaki dış satım rakamlarının etkili olduğu görüldü. Geçen yıla göre ocakta 42.6 milyon dolar artıda bulunan sektörün ihracatı, şubatta 250.9 milyon dolar ve martta da 258.9 milyon dolar geriledi. Böylece Türkiye’nin 44.6 milyar dolarlık ilk çeyrek ihracatından yüzde 17.4 pay alan sektör, ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre 467.1 milyon dolarlık daha az ihracat gerçekleştirdi.
Otomotiv endüstrisi ihracatında en fazla düşüş yaşanan ülkeler listesinde başı İtalya çekti. Sektörün İtalya’ya ihracatı ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre 256 milyon 168 bin dolar azalarak 687 milyon 902 bin dolara geriledi. İtalya’nın ardından Almanya’ya 120 milyon 457 bin dolarlık, İran’a 82 milyon 990 bin dolarlık kayıp yaşandı. İtalya, Almanya ve İran’a ihracat kaybı ise 459 milyon 615 bin doları buldu. ABD 61.3 milyon dolarlık, Belçika 49.8 milyon dolarlık, Portekiz 31.4 milyon dolarlık, İsveç de 30.8 milyon dolarlık ihracat kaybıyla, dış satımı azalan ülkeler arasında üst sıralarda yer aldı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Türk pasaportu almak zorlaştırıldı!

Türk vatandaşlığı almak isteyen yabancılara Emniyet, MİT ve İnterpol’den alınan verilerde sorun görülmesi durumunda vatandaşlık …

Bir yanıt yazın