DSÖ: Hazır olun koronavirüs artık uzun süreliğine hayatımızda

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüsle mücadelenin uzun süreceğini, dünya ülkelerinin bu mücadelede birlikte hareket etmesi gerektiğini belirtti.
İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yöntemiyle basın toplantısına katılan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu öncülüğünde gün içinde düzenlenen “Koronavirüs Küresel Mukabele Uluslararası Taahhüt Etkinliği”ne 40 ülkeden liderin katıldığını belirterek, koronavirüs aşısı, teşhisi ve tedavilerinin araştırılması ve geliştirilmesi için toplam 7.4 milyar dolar taahhüt edildiğini anımsattı.
“HEPİMİZ GÜVENDE OLANA KADAR HİÇBİRİMİZ GÜVENDE DEĞİLİZ”
Ghebreyesus, etkinliğin küresel dayanışmanın güçlü ve ilham verici bir göstergesi olduğuna işaret ederek, “Koronavirüsten herkes eşit şekilde korunmalı. Hepimiz güvende olana kadar hiçbirimiz güvende değiliz.” dedi.
“VİRÜS, UZUN SÜRE BİZİMLE”
Dünya genelinde bazı ülkelerde yeni vakaların ve ölümlerin sayısı azalırken, diğerlerinde arttığına vurgu yapan Ghebreyesus, “Bu yüzden bağış etkinliği çok önemliydi. Bu virüs, uzun süre bizimle olacak. Onu yenecek araçları geliştirmek ve paylaşmak için bir araya gelmeliyiz.” ifadesini kullandı.
Ghebreyesus, “Bu virüsün panzehri ulusal birlik ve küresel dayanışmadır. Bu virüse karşı panzehir, insan ruhudur.” değerlendirmesinde bulundu.
“REMDESİVİR’DE UMUT SİNYALLERİ VAR”
DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, “Remdesivir” adlı antiviral ilacın koronavirüs tedavilerinde kullanılmasına ilişkin bir soruya “İlacın potansiyel kullanımı için orada (ABD’de) umut sinyalleri var.” yanıtını verdi.
İlacı üreten Amerikan Gilead ilaç şirketiyle DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus’un en üst düzeyde doğrudan görüştüğü bilgisini aktaran Ryan, ilacın küresel çapta “dayanışma” denemelerinin başlayacak olmasından memnuniyet duyduklarını kaydetti.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Ayasofya Camii, 4 yılda 25 milyon ziyaretçiyi ağırladı

Yerli ve yabancı turistler için çekim alanı olan Ayasofya Camii, ibadete açılmasının üzerinden geçen 4 …

Bir yanıt yazın