ABD’de polis cinayeti sonrası Ulusal Muhafızlar Minneapolis’te

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

ABD’de polis şiddeti sonucu siyahi George Floyd’un hayatını kaybettiği Minnesota eyaletinde Vali Tim Walz, acil durum ilan ederek, olayları yatıştırmak için Ulusal Muhafızları bölgeye gönderdi.
Minnesota Valisi Tim Walz, bir basın toplantısı ile eyalet genelinde acil durum ilan ettiğini ve eyaletin Ulusal Muhafız Birliğini aktive ettiğini duyurdu.  Eyaletin Minneapolis kentinde iki gündür devam eden protestolarla mücadelede bölge polisinin yetersiz kalması üzerine Ulusal Muhafızları harekete geçirdiğini söyleyen Vali Walz, “Personel ekipmanları tedarik etmek ve mevcut durumu iyileştirmek için bu kararı haldık.” değerlendirmesini yaptı.
Asayişi sağlamak için Minnesota valisinin gönderdiği Ulusal Muhafızlar’ın, göstericilerle çatışmaya çekinen polisi koruması dikkat çekti.
“BARIŞÇIL PROTESTO” ÇAĞRISI KARŞILIK BULMADI
Protestoların kalabalıklaşması ve bazı bölgelerde yağmaya dönüşmesi üzerine yerel yöneticiler, halka sakinleşme ve barışçıl bir şekilde protestolarına devam etme çağrısında bulunmuştu.
TOPLU ULAŞIM DEVRE DIŞI BIRAKILDI
Çağrıların karşılık bulmaması üzerine valinin, çareyi acil durum ilan etmekte ve Ulusal Muhafızları harekete geçirmekte bulduğu kaydedildi. Yaşanan şiddet olayları ve diğer gelişmeler üzerine, bölgedeki otobüs ve hafif raylı sistemlerin de devre dışı bırakıldığı duyuruldu.
POLİS MERKEZİ DE YAKILDI
Amerikan medyasına yansıyan güncel haberlerde, Floyd’un hayatını kaybettiği 3. bölgedeki polis merkezine giren göstericilerin binayı ateşe verdiği anlar, kameralara yansıdı.  Polisin daha önce kurduğu barikatı aşan yüzlerce göstericinin binaya girdiği, polise ait materyalleri kendi aralarında dağıttığı ve daha sonra binayı ateşe verdiği anlar bazı sosyal medya hesapları tarafından canlı olarak yayınlandı.  Bu sırada etrafta pozisyon alan polislerin, binlerce göstericinin bulunduğu kalabalığa yoğun şekilde göz yaşartıcı gaz ile müdahale ettiği görüldü.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Hacer Foggo, CHP’den milletvekili aday adayı oldu

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü ve Derin Yoksulluk Ağı kurucusu Hacer …

Bir cevap yazın