Kılıçdaroğlu: Emeklinin bayram ikramiyesi en bin beş yüz lira olmalı

Emeklilere ödenecek olan 1000 lira bayram ikramiyesini az bulan Kılıçdaroğlu, emeklilere seslenerek “en az 1.500 isteyin” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün yapılacak TBMM Başkanlığı seçimi öncesi partisinin grup toplantısında konuşma yaptı. Kılıçdaroğlu’nun gündeminde, seçimin yanı sıra Sakarya’daki havai fişek fabrikasındaki patlama, çoklu baro düzenlemesi ve emekli ikramiyesi vardı.  Emeklilere verilecek bayram ikramiyesi 1000 lira olarak belirlenmişti. CHP Lideri, ödenecek tutarı az bularak emeklilere çağrıda bulundu.
“BAYRAM İKRAMİYESİ NEDEN 1000 TL”
Kılıçdaroğlu, “Emeklilere sesleniyorum; Hala bu iktidara oy mu vereceksiniz? Bayram ikramiyesi neden 1.000 TL. En az 1.500 TL isteyin, sizin hakkınız. Yıllarca alın teri döktünüz, bu ülke kalkınsın diye. Bu devlet size baksın biraz.” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu’nun diğer açıklamalarından satır başları:”Çanakkale’de meydana gelen yangının kontrol altına alındığını öğrendik. Yangınlarda yanan ağaçların da canlı olduğunu unutmamamız gerekiyor. Çocuklarımıza güzel bir Türkiye bırakılması açısından ormanlarımızın korunması çok önemli.
Hendek’te 7 vatandaşımız hayatını kaybetti. O insanlar, fabrikada evlerine helal ekmek götürmek için çalışıyorlardı. Devlet ruhsat vermişti, günün 24 saati orada çalışılıyor ama siz önlem almıyorsunuz patlamalar oluyor ve insanlar hayatını kaybediyor.
“İNSAN ETİ YİYORSUNUZ”
Fabrikanın geçmişi temiz değil. Daha önce patlamalar oluyor ama o fabrikanın sahibi kimse, tekrar tekrar o fabrikayı açabiliyor. Fabrikanın sahibi Sakarya MÜSİAD Başkanı, daha cenazeler defnedilmeden ziyafet yemeği veriyorlar. Bir de bunu sosyal medyada paylaşıyorlar. İnsan eti yiyorsunuz siz insan eti.  Erdoğan’ın patlamanın ardından aradığı ilk kişi, fabrikanın sahibi. ‘Nasıl olsa orada oyum var’ diyor. Ama Sakaryalı dahi sahip çıkmasa orada ölenlere biz sahip çıkacağız. Ben onun siyasi düşüncesine bakmam, istediği partiye oy verebilir. Orada hakkı yenenlerin haklarını biz savunacağız çünkü biz Cumhuriyet Halk Partisi’yiz.
“CİNAYET VAR”
İlk gelen raporlar. Bu işletmelerle ilgili bir tüzük var. Tüzüğe uygun binalar uzak yapılmamış. Havalandırma sistemi yetersiz. Yangından koruma yönetmeliğine uyulmamış.  Duvarların yanmaz ya da 12 saat dayanıklı yapılması gerekiyordu. İçişleri Bakanlığı konuşuyor, ‘Denetimleri yapıldı’ Nerede bu duvarlar, nerede önlemler? Sen İçişleri Bakanı’ysan sana o temiz raporunu vereni bulur açığa alırsın. CHP’li belediye başkanı olsa hemen açığa alırdın.
Ortada bir kaza yok ortada bir cinayet var.
“VATANDAŞ GERÇEĞİ GÖRÜYOR”
RTÜK ceza veriyor. Cumhuriyet tarihinin en ağır cezası. Bir sorun mu var, Hemen TV kapat, Hemen gazete kapat, hedef gösterin tutuklayın, hapse atın. Sanıyorlar ki bu baskıyı kurarsam millet gerçeği görmez biz de iktidar oluruz.
Vatandaş gerçeği görüyor ve sen de iktidar olamayacaksın. Gazeteciler neden içerideler. Haksız yere Barışlar, Murat Ağırel, olay yargılama olayından çıkmış, olay ‘bunları içeride tutacaksınız’a dönmüş. Bu milletin de bir vicdanı var. Basın İlan Kurumu da aynı şekilde. Gerçek gazetecilere ceza veriyor. Bugüne kadar hiç karşılaşmadığımız türden cezalar. Ne olacak ‘Neden iktidarı eleştiriyorsun, neden işsizlik var diyorsun, bunları söyleme’
Ben bir gerçeği de paylaşmak isterim Basın İlan Kurumu besleme basına para aktaran kuruma dönmüştür. 150-300 bine göre tiraj alıyorlar ama böyle bir tiraj yok.
RTÜK ve Basın İlan birer sansür kurumuna dönüşmüştür. Özellikle AKP’ye oy veren kardeşlerime seslenmek istiyorum. ATV’yi pek çok vatandaş ister; şiddet ve ensest gibi skandalları gündeme getiren kanal için 90 bin şikayet geliyor ama bir teki incelenmiyor.
RTÜK BAŞKANI’NA TEPKİ
Şimdi RTÜK Başkanı’na sormak istiyorum. Sen birilerinin talimatlarını yerine getirmekle mi görevlisin? Ben değil bunu kendisi de söylüyor; ‘Kimse bana geldiğimden beri talimat vermedi.’  Aldığım eğitime göre, dünya görüşüme göre karar alırım diyor. Hak hukuk yok bakın. ‘Erdoğan’ın talimatını emir biliriz’ diyor. Sen bunu diyorsan sende akıl yoktur. Yılmaz Özdil, seversiniz sevmezsiniz. Baro Başkanlarına çıkarılan engeller üzerine bir yazı yazmış, Baroların ne işi var TBMM’de diyor, barolara kızıyor. Çünkü TBMM’nin vesayet altında olduğunu biliyor. Biz de biliyoruz. Böyle bir eleştiri yazmış. TBMM, Yılmaz Özdil hakkında suç duyurusunda bulunuyor.
RÜŞVET…
Sayın Meclis Başkanı’na sormak isterim. 500 bin TL rüşveti alan kimdir sen bunu sordun mu? MHP’li vekillerin o toplantıda olduğunu bilmiyor musun? Buradan bu kürsüde 500 bin TL’lik rüşvete sessiz kalanların o rüşvete ortak olduklarını söylemedim mi? Sen o AK Partili ve MHP’li vekilleri çağıracaksın soracaksın. Parlamentonun itibarını düşünüyorsan bunu soruşturacaksın. Ayakkabı kutusunda rüşvet alanlar vardı burada. Ayakkabı kutusunda rüşvet alan adam, şimdiki büyükelçi; O zaman kürsüye çıktığında birlikte alkışlamıyor muydunuz?
Bir odaktan talimat alıp meclisi itibarsızlaştıran sizsiniz. Ayakkabı, çikolata kutusunda rüşvet alan adamı alkışladınız.
Bu kişi milletvekili iken Allah’ın kelamıyla dalga geçen adamı alkışlamadınız mı, büyükelçi yapmadınız mı?
Bu rüşvetçi adam korkudan dava açamıyor. Bu adam Cuma’ya gitmiş reklamını yapıyor. İbadette reklam var mıdır? Allah’ı kandıracağını mı zannediyorsun. Ve bu insanlar AK Parti sıralarında milletvekilliği yaptı. Bu Meclis’te iş takipçiliği için bir milyon dolar para alan adamın belgelerini koydum ortaya. O adamı da bu Meclis’te alkışladınız. Bana hangi itibardan bahsediyorsunuz.”

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Eyvah, eyvah aklıyorlar! MASAK: Örgüt yok, kara para yok, vergi kaçırma var

Dilan – Engin Polat çiftinin 909 sayfalık, merakla beklenen MASAK raporu açıklandı. Raporda, sahte fatura …

Bir yanıt yazın