ABD’den tepki çekecek F-35 kararı!Türkiye’nin adını sildiler!

Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemi sebebiyle Türkiye ile ABD arasındaki krizin başrolündeki F-35 savaş uçakları hakkında yeni bir gelişme yaşandı. Amerikan devi Lockheed Martin, Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F-35 Lightning II Programı kapsamında “küresel katılımcı” ülkelerin bulunduğu listeden Türkiye’yi çıkarttı. Türkiye, F-35 programı kapsamındaki 9 orijinal katılımcı ülke arasında bulunuyordu.
Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Programı kapsamında geliştirilen F-35 Lightning II savaş uçağının ana yüklenicisi olan ABD’li Lockheed Martin şirketi, tepki çekici bir karara imza attı.
Şirket, F-35 Lightning II savaş uçağı ile ilgili olarak açılan web sitesinde bulunan “Küresel Katılımcılar” listesinden Türkiye’nin adını sildi.
KARAR, KRİTİK DÖNEMDE ALINDI
Şirket bu kararı, geçtiğimiz günlerde ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi tarafından hazırlanan 2021 Yılı Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA) kapsamında Türk Hava Kuvvetleri için üretilen 6 adet F-35A Lightning II savaş uçağının, gerekli modifikasyonların yapılmasının ardından ABD Hava Kuvvetleri’ne satışına onay verilmesinin ardından aldı.
TÜRKİYE ORJİNAL KATILIMCILAR ARASINDA YER ALIYORDU
Halihazırda söz konusu sitenin ilgili kısmında; Avustralya, Belçika, Kanada, Danimarka, Finlandiya, İsrail, İtalya, Japonya, Hollanda, Norveç, Polonya, Güney Kore, İsviçre, İngiltere ve ABD olmak üzere toplam 15 ülkenin adı geçiyor. Türkiye, Müşterek Taarruz Uçağı Programı kapsamındaki 9 orijinal katılımcı ülke arasında bulunuyordu.
“TÜRKİYE’NİN AYRILMASI 500-600 MİLYON DOLARLIK EK MALİYET GETİRİR”
Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada, “Amerika Birleşik Devletleri tarafında tam ne olup ne bittiği ile ilgili net bir veri yok elimizde. F-35 sürecinde sürekli olarak benim vurguladığım, biz bu süreçte bir ortağız ve ortaklıkla ilgili tek taraflı yapılan hareketlerin hiçbir yasal dayanağı yok ve mantıklı da değil. Bütün ortaklık yapısını düşündüğümüzde atılan bu adımın, S-400 ile ilişkilendirilmesinde de bir temel yok. Türkiye’ye uçağı vermemek ile ilgili karar almak bir bacaktır ama diğeri ise hiç alakası olmayan bir konu. Biz bunu muhataplarımıza defalarca dillendirmemize rağmen ve dillendirdiğimizde de hiçbir mantıklı cevap almamıza rağmen, süreç devam ettirildi. Kendi ifadeleriyle bile bütün bu süreçte, projeye en az 500-600 milyon dolarlık bir ek maliyet geleceği dillendirildi. Yine bizim hesaplarımıza göre, uçak başına en az 8 ila 10 milyon dolar civarında ilave bir maliyet geleceğini görüyoruz” ifadelerine yer verilmişti.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Türk pasaportu almak zorlaştırıldı!

Türk vatandaşlığı almak isteyen yabancılara Emniyet, MİT ve İnterpol’den alınan verilerde sorun görülmesi durumunda vatandaşlık …

Bir yanıt yazın