Ana Sayfa / Bugünün Manşetleri / Mars’ın güney kutbunda tuzlu su ve gölet olabilir uyarısı!

Mars’ın güney kutbunda tuzlu su ve gölet olabilir uyarısı!

İtalyan bilim adamları, Mars’ın güney kutbunda büyük bir yer altı gölünün yanı sıra tuzlu su göletlerinin var olabileceği bildirdi.

İtalyan bilim adamları, elde ettikleri yeni bulguları “Nature Astronomy” dergisinde yayımladı. Ekip, Avrupa Uzay Ajansının Mars Express yörünge kâşifi radar alıcısının verilerini kullanarak bölgeyi yüzlerce kilometre genişletip inceledi.

Araştırmacılar, bir yakasından diğerine mesafenin 20 ila 30 kilometre olduğu ve buzla kaplı yüzeyin bir buçuk kilometre altında yer aldığı hesap edilen tuzlu su gölünün varlığına dair daha fazla delil sundu. Ayrıca büyük gölün çevresinde farklı boyutlarda ve gölden ayrı üç küçük oluşum tespit edildi. Bu oluşumların tuzlu su göleti olduğu ifade edildi. Suyun potansiyel varlığı, Mars’ta mikrobiyal hayat ihtimalini artırıyor.

Hakkında admin

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Doğalgaz tüketiminde doru bildiğimiz yanlışlar! Bunu yapın düşük fatura ödeyin!

Havanın soğuması ile birlikte doğalgaz tüketimi de arttı. Özellikle bir anda gelen kar yağışı ve soğuk hava dalgası doğalgaz kullanımını artırdı. Haliyle doğalgaz faturası da kabarık gelmeye başladı. Peki doğalgaz faturasını nasıl düşürebilirim? Doğalgaz faturasının az gelmesi için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Tüketimini gece saatlerinde yoğunlaştıran aboneler, daha düşük fatura ödüyor. İşte detaylar… Havaların soğumasıyla [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir