Tefecilik iddiasıyla gözaltına alınan 22 zanlıdan 6’sı tutuklandı

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

Adana İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince, tefecilik yaptıkları ileri sürülen aralarında TÜED  Yüreğir Şubesi’nin de bulunduğu 5 gruba yönelik 29 Mart’ta düzenlenen operasyonda yakalanan 22 zanlının işlemleri tamamlandı. Tefecilere yönelik operasyonda gözaltına alınan 22 şüpheliden 6’sı tutuklanırken, diğer zanlıların adli denetim serbestliği ile serbest kaldıkları bildirildi.

Alınan bilgilere göre, 29 Mart’ta başlatılan operasyon kapsamında göz altında bulundurulan şüphelilerden 9’u savcılık talimatıyla emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı, 13’ü adliyeye sevk edildi. Nöbetçi sulh ceza hakimliğine çıkarılan zanlılardan 6’sı tutuklandı, Türkiye Emekliler Derneği Yüreğir Şube Başkanı A.Ç, genel sekreter A.B, sayman A.B, sekreter İ.Y. ile kömür ve odun satışı yapan firma sahibi Y.Y’nin de aralarında bulunduğu 7’si adli kontrol şartıyla salıverildi.

Polis, soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan bir şüpheliyi yakalamak için çalışmalarını sürdürürken, tefecilik yaparak 130 kişiyi mağdur edip yaklaşık 11 milyon lira haksız kazanç sağladıkları öne sürülen 23 zanlıyı için 29 Mart’ta  eş zamanlı operasyon düzenlemiş ve 4 gün süreyle zanlılar göz altında tutulmuştu.

Bilindiği gibi Adana il genelinde 29 Mart’ta başlatılan eş zamanlı tefecilik operasyonunda, Türkiye Emekliler Derneği Yüreğir Şube Başkanı A.Ç, genel sekreter A.B, sayman A.B, sekreter İ.Y. ile kömür ve odun satışı yapan firma sahibi Y.Y’nin de aralarında olduğu 22 şüpheli yakalanmıştı.

Zanlıların adreslerinde, ruhsatsız iki tabanca, iki av tüfeği, dernek üyesi emeklilere ait çok sayıda maaş kesinti belgesi, 21 emekliye ait kimlik kartı, 28 boş emekli kimlik kartı, 10 kişiye ait kimlik fotokopisi, 143 yakacak teslimat makbuzu, önceki yıla ait kömür borç bilgileri bulunan çok sayıda evrak, 1000 lira tutarında senet, tapu senedi, 32 boş senet, farklı kişilere ait 133 banka ve kredi kartı, çok sayıda alacak notlarının bulunduğu defter ve dijital materyal ele geçirilmişti.

Dernek yöneticileri ile firma sahibinin birlikte hareket ederek, ekonomik sıkıntı yaşayan dernek üyesi emeklilere kömür satışı yapmış gibi gösterip yüzde 50’nin üzerinde faizle borç verdiği öne sürülmüştü.

Öte yandan dernek başkanı A.Ç., şartlı salıvermenin ardından üyelerine gönderdiği mesajda,” Kıymetli Üyemiz, hakkımızda atılan asılsız suçlamalardan dolayı yapılan tahkikat sonucu suçsuzluğumuz anlaşılmış olup, görevimizin başındayız. Hayırlı Ramazanlar dilerim.” diye paylaşımda bulunmuştu.

Üyeler, başkan A.Ç.’nin bu mesajına tepki göstererek, “Daha aklanmadan nasıl asılsız iddia oluyor? Suçsuz adama adli denetim verilir mi? Kimi kandırmaya çalışıyorsunuz? Yapılanlar çok ayıp ve af edilir cinsten şeyler değil. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Aslı olmayan bir işten emniyet niye operasyon yapsın? Madem suç unsuru yoktu niye 4 gün süreyle göz altında kaldınız? Kimden neyi gizliyorsunuz? Algı ile aklanılmaz. Ancak suçsuzluk mahkeme yoluyla ortaya çıkar?” dediler.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Ankara’da başıboş sokak köpekleri bir kadına saldırdı

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz Başkentte tehlike saçan başıboş sokak köpekleri, bu kez yaşadığı site içerisinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.