Macron: Le Pen seçilirse savaş Avrupa’ya geri gelecek

Bu Makaleyi Sesli Okuyun

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, aşırı sağcı rakibi Marine Le Pen cumhurbaşkanı seçilirse Avrupa’ya ırkçılığın ve savaşın geri geleceğini savundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkenin Strazburg kentinde düzenlediği mitingde, mücadelesinin sadece Fransa için değil, aynı zamanda Avrupa için olduğunu vurguladı.

“Le Pen seçilirse savaş, Avrupa’ya geri gelir”

Aşırı sağın projesinin, Avrupa Birliği’nden çıkmak olduğunu kaydeden Macron, Le Pen’in cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda Avrupa’ya milliyetçiliğin ve savaşın geri geleceğini söyledi.

Macron, Avrupa’da binlerce yıl savaşların yaşandığını, Avrupa’nın iç savaşlarla inşa edildiğini ve milliyetçiler arasındaki savaşlar nedeniyle birçok kez yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını aktardı.

“Bizi savaş ve krizlerden koruyan Avrupa Birliği”

AA’nın haberine göre; Macaristan’da olduğu gibi Le Pen’in gitgide hukuka zarar verdiğini ifade eden Macron, imparatorluk rüyalarının da yeniden kurulduğunu dile getirerek, “Bu, bugün Rusya’nın ve başkalarının rüyası. Bazıları Fransa için çözümün Avrupa Birliği’nden çıkmak olduğuna inandırmak istiyor çünkü diğer Avrupalılarla mücadele etmek istiyor.” dedi.

Macron, sadece Avrupa ile barış için çalışılabileceğini ve Avrupa’nın kendilerini krizlerden ve savaştan koruduğunu belirtti.

AİHM’den çıkacağız diyen Le Pen’e tepki

Le Pen’in, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Fransa’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taraf olmayacağını açıklamasına tepki gösteren Macron, AİHM’in ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) önemini anlattı.

Macron ile Le Pen, 24 Nisan’da düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda yarışacak.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

MİT Başkanı İbrahim Kalın’ın sözleri yeniden gündem oldu!

Bu Makaleyi Sesli Okuyun Hakan Fidan’ın yerine MİT Başkanlığı görevini devralan İbrahim Kalın’ın kainat ve …

Bir cevap yazın