ABD’den Rusya’ya 6. yaptırım paketi hazırlığı açıklaması!

Bu Makaleyi Sesli Okuyun

Ukrayna’ya saldırıları devam eden Rusya’ya karşı Avrupa Birliği, 6. yaptırım paketi hazırlığına başladı.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş 2 ayı aşkın süredir devam ederken bir çok Avrupa ülkesinden Rusya’ya karşı yaptırım hamleleri gelmişti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının” küresel güvenliği etkilediğini, Rusya’ya karşı yeni yaptırım paketi hazırladıklarını bildirdi.

“6. yaptırım paketi üzerinde çalışıyoruz”

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Borrell, “Daha fazla bankayı SWIFT’ten çıkarmayı, dezenformasyon oyuncularını listeye almayı ve petrol ithalatını ele almayı hedefleyen 6. yaptırım paketi üzerinde çalışıyoruz. Bu tedbirler onay için AB Konseyine sunulacak.” ifadesini kullandı.

Batı basınında çıkan haberlere göre, AB Komisyonu 6. yaptırım paketinde Rus bankaları Moskova Kredi Bankası ile Rusya Tarım Bankasının uluslararası para transferi sağlayan SWIFT sisteminden çıkarılmasını teklif etmeye hazırlanıyor.

Rus bankaları SWIFT’ten çıkarıldı

Rusya’nın en büyük bankalarından Sberbank’ın da yaptırım paketi kapsamına alınabileceği belirtiliyor. AB ve ABD, daha önce koordineli yaptırım paketlerini kabul ederek bazı Rus bankalarını SWIFT’ten çıkarmışlardı.

AA’nın haberine göre, AB’nin yeni yaptırım paketinin aynı zamanda Rusya’dan yapılan petrol ithalatını azaltarak yıl sonuna kadar yasaklanmasını içerebileceği ifade ediliyor.

“Macaristan’a gaz ve petrol tedarikini sınırlayacak yaptırımları desteklemiyoruz”

Ancak Rusya’dan petrol ihracatının kesilmesine az sayıdaki AB ülkeleri karşı çıkıyor. Bunların başında gelen Macaristan’ın Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, petrol talebinin yüzde 65’ini Rusya’dan karşıladıklarını belirterek “Ülkenin enerji güvenliğini garanti altına almanın bizim tarafımızdan somut adımlar gerektirdiğini açıkça söylüyoruz. Bu nedenle Rusya’dan Macaristan’a gaz ve petrol tedarikini sınırlayacak yaptırımlara oy vermiyoruz.” demişti.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Başkan Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’i kabul etti

Bu Makaleyi Sesli Okuyun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Dolmabahçe …

Bir cevap yazın