İsveç Başbakanı Andersson: Türkiye ile tüm sorunları çözmeye hazırız

Bu Makaleyi Sesli Okuyun

İsveç Başbakanı Magdelena Andersson, ülkesinin ve Finlandiya’nın NATO üyeliği için yarın resmi başvuruda bulunacağını ve Türkiye ile tüm sorunları görüşmeye ve çözmeye hazır olduklarını söyledi.
Rusya ile Ukrayna savaşı sonrası İskandinav ülkeleri, NATO’ya girmek için hareket geçti.

İsveç ile Finlandiya’nın NATO’ya üyelik kararı karşısında Türkiye, ortaya net bir tavır koydu.

Bunun üzerine İsveç Başbakanı Magdelena Andersson’dan bir açıklama geldi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ile düzenledikleri ortak basın toplantısında konuşan İsveç Başbakanı Andersson, ülkesinin ve Finlandiya’nın NATO üyeliği için yarın resmi başvuruda bulunacağını açıkladı.

“Türkiye ile iş birliği kurmayı dört gözle bekliyoruz”

“İsveç ve Finlandiya olarak bu süreci el ele götürmeye karar verdik ve yarın birlikte başvuru yapacağız” diyen Andersson, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye ile iş birliği kurmayı dört gözle bekliyoruz. Tüm sorunları görüşmeye ve çözmeye hazırız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘NATO’ya girmelerine evet demeyiz’ demişti

Konuyla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütlerinin merkezi haline gelen İsveç ve Finlandiya’nın PKK ve FETÖ’ye karşı tavır koymamaları halinde iki ülkenin de NATO üyeliğine sıcak bakmayacaklarını söylemişti.

Erdoğan, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bizi ikna etmeye geleceklerse kusura bakmasınlar”

“Çok açık ve net bir şeyi söylemem lazım. Her iki ülkenin de terör örgütlerine karşı açık ve net bir tavrı söz konusu değil. Kaldı ki bu süreç içerisinde “Kalkıp biz karşıyız” deseler bile teslim etmeleri teröristlerle ilgili “Teslim etmeyeceğiz” ifadeleri var. İsveç terör örgütlerinin zaten kuluçka merkezi. Biz bunların neyine güveneceğiz. Pazartesi günü geleceklermiş, bizi ikna etmeye geleceklerse kusura bakmasınlar, yorulmasınlar.

“NATO’ya girmelerine evet demeyiz”

NATO’ya girmelerine biz evet demeyiz, çünkü o zaman NATO bir güvenlik örgütü olmaktan çıkar, teröristlerin yoğunlaştığı bir yer haline gelir. “

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Türk’e düşman olan kahrolsun! ABD, Menendez skandalı ile çalkalanıyor!

Bu Makaleyi Sesli Okuyun Menendez’in, Türkiye’ye F-16 tedarikinin önündeki en büyük engel olduğuna dikkat çekildi. …

Bir cevap yazın