İyi Parti’ye göre, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun Alevi olması adaylığına engel

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

Cumhurbaşkanı adayı olmak isteyen Kemal Kılıçdaroğlu’na İyi Parti’den veto geldi. İyi Partili Halil İbrahim Oral, Kılıçdaroğlu’nun Alevi olmasının seçmen açısından problem olacağını söyledi.
Muhalefette Cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışmaları alevlendi.

Recep Tayyip Erdoğan’a karşı aday olmak isteyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 6’lı masadan onay almaya çalışıyor.

Görüşmeler sürerken İyi Parti’den Kılıçdaroğlu’nun adaylığına açık bir veto geldi.

Ankara Masası’nda Fatih Atik’in konuğu, İyi Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral oldu.

“Alevi olması seçmen açısından endişedir”

Kılıçdaroğlu’nun adaylığı hakkında konuşan Oral, “Aleviler bizim kardeşimizdir. Bin yıldır bu topraklarda Alevi ve Kürtler ile beraber yaşarız. Aleviler bizim kardeşimizdir, Kılıçdaroğlu’nun Alevi olması benim açımdan bir engel değil, çünkü ben tanıyorum, ilkelerini biliyorum. Ama Türk toplumu açısından yani Sünni diyebileceğimiz daha Müslüman kesim tarafından bu bir endişedir. Bu, oy verilmemesi gereken bir problemdir. Bu açıdan bakılabilir.”

İbrahim Halil Oral: Kılıçdaroğlu’nun alevi olması, sünni müslüman kesim tarafından bir endişedir VİDEO

“Türkiye’nin yüzde 65’i yüzde 70’i muhafazakar profil çiziyorsa, ona hitap edebilen bir insan tipi gerekir”

Ama dediğim gibi, Türkiye’nin o gerçeklerini düşünüp, siyasette maksat kazanmaktır. Onun için ben de o konuya, Türkiye’deki genel objektif açısından baktığımda bir çekince görürüm. Farklı bir isimle çıkılır. Türkiye’nin yüzde 65’i yüzde 70’i muhafazakar profil çiziyorsa, ona hitap edebilen, o kesimin rahatlıkla oy verebileceği bir insan tipi. Genel başkanlarımız bu profile uygun bir aday seçecektir ve onu Türk milletinin önüne koyacaklardır, bundan hiç şüphem yok.”

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Numan Kurtulmuş’tan emekli maaşlarına zam açıklaması

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Temmuz ayında emekli maaşlarına yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.