MİT, Irak’ın kuzeyinde PKK’lı İzzettin İnan’ı etkisiz hale getirdi

Bu Makaleyi Sesli Okuyun

Terörist İnan, Duhok-Gara bölgesinde düzenlenen operasyonda hedef alındı. Operasyonun perde arkası belli oldu.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), sınır ötesinde nokta atışı operasyonlarına bir yenisini daha ekledi. Operasyon, Irak’ın kuzeyindeki Duhok-Gara bölgesinde gerçekleştirildi.

PKK’lı İnan hedefteydi
MİT, terör örgütü PKK’nın sözde üst düzey yöneticilerinden İzzettin İnan’ı etkisiz hale getirdi. “Dersim Malatya” kod adlı İnan’ın, terör örgütünün silahlı faaliyetlerinin yönetildiği sözde PKK-HPG Konseyi üyesi ve Apollo Akademiler sorumlusu olduğu ortaya çıktı.

Yanındaki teröristlerle birlikte vuruldu
Terörist İnan, MİT tarafından Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesinde takibe alındı. Örgüt kadrolarıyla Duhok-Gara bölgesinde toplantı halinde olduğu belirlenen İnan, MİT’in düzenlediği operasyonla yanındaki teröristlerle beraber etkisiz hale getirildi.

AA’nın haberine göre, terörist İnan’ın örgüte 1992’de katıldığı, Suriye ve Irak’ta terör faaliyetleri yürüttüğü, ayrıca güvenlik güçlerine yönelik bazı eylemlerin talimatını verdiği belirlendi.

İdeolojik ve silahlı eğitimler veriyordu
Örgüt içindeki terörist faaliyetlerini Irak’ın kuzeyinde sürdüren, PKK’lılara ideolojik ve silahlı eğitimler verdiği belirtilen İnan’ın, MİT ve TSK’nın koordineli operasyonuyla geçen yıl etkisiz hale getirilen PKK/KCK’nın sözde üst düzey yöneticilerinden olan ve Terörden Arananlar Listesi’nde “kırmızı kategori”de bulunan “Sofi Nurettin” kod adlı Halef el Muhammed’in yerine getirildiği öğrenildi.

Suriye’den Türkiye’ye yönelik tüm silahlı eylem ve faaliyetlerin en tepedeki yöneticisi olduğu belirtilen ve Pençe Kartal-2 Operasyonu sırasında TSK’ya karşı eylemleri komuta ettiği, 13 kişinin infaz emrini verdiği belirlenen terörist “Sofi Nurettin”in saklandığı mağarada vurulduğu anın görüntüleri de geçen yıl basınla paylaşılmıştı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Başkan Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’i kabul etti

Bu Makaleyi Sesli Okuyun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Dolmabahçe …

Bir cevap yazın