Prens Selman’ın çılgın projesinin planları açıklandı

Bu Makaleyi Sesli Okuyun

Suudi Arabistan’da çöl şehri Neom ile entegre şekilde inşa edilmesi planlanan 120 kilometre genişliğinde ve yaklaşık 500 metre yüksekliğindeki çöl gökdeleninin ayrıntıları belli oldu.
Son dönemde ilkelerini çekici hale getirmek için bir hayli çaba harcayan Arap liderler sınırları zorlamakta kararlı.

Daha önce çölün ortasında kurulan onlarca şehir ve yüzlerce devasa gökdelenden sonra Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın projesi Mirror Line’ın planları açıklandı.

120 kilometre genişlikte 500 metre yükseklikte
75 mil (120 km) genişliğinde ve 1.600 feet (480 metre) uzunluğunda planlanan yapı çığır açacak cinste.

1 trilyon dolarlık maliyet
1 trilyon dolara mal olacak bina Suudi Arabistan çölü boyunca uzanacak ve Empire State Binası’ndan daha uzun olacak aynı zamanda da çöl şehri Neom ile entegre olacak.

Çöl boyunca iki paralel aynalı bina
Projeye göre Mirror Line, 120 kilometrelik çölde, kıyı ve dağ manzarası boyunca birbirine paralel uzanan iki binadan oluşacak.

Payandalar üzerinde yükselecek
Projeye göre bina o kadar uzun şekilde tasarlandı ki, bu tasarımda dünyanın yuvarlaklığı gözardı edilemeyerek devasa bina bloklarının payandalar üzerinde yükselmesine karar verildi.

Dağ sırası boyunca uzanacak
Wall Street Journal’da yayınlanan habere göre, proje tamamlandığında gökdelen bloğu Akabe Körfezi’nden bir dağ silsilesi boyunca 120 km boyunca uzanacak.

Altında hızlı tren bulunacak
Beş milyon kişinin yaşayacağı tahmin edilen gökdelenin altında bir uçtan diğerine 20 dakika içinde seyahat etmeyi sağlayacak bir de hızlı tren hattı bulunacak.

Dikey tarım yapılacak
Ayrıca yenilenebilir enerji ile çalışması planlanan bina, dikey tarım alanına, hızlı tren dahil olmak üzere bitki örtüsüne sahip olacak ve binlerce istihdam yaratacak.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Başkan Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’i kabul etti

Bu Makaleyi Sesli Okuyun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Dolmabahçe …

Bir cevap yazın