İşte Batı’nın iki yüzlülüğü! İsveç’ten iadesi beklenen teröristler Norveç’e sığınacak

Bu Makaleyi Sesli Okuyun

İsveç’in Türkiye’ye teslim etmeye hazırlandığı terör örgütü üyelerinin, Norveç’e sığınma başvurusunda bulunabileceği öne sürüldü.
Rusya-Ukrayna savaşından sonra Finlandiya ve İsveç, NATO’ya üyelik başvurusunda bulundu.

PKK ve diğer terör örgütlerinin propagandalarına ve barınmalarına izin veren bu iki ülkenin başvuruları, Türkiye’nin vetosuna takıldı.

Dünya gündemini uzun süre meşgul eden bu düğüm, İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen NATO Zirvesi’nde çözüldü.

Anlaşmayı delmek için ilk adımTürkiye, iki ülke ile terör örgütlerini tanıdığı, suçluların iadesinin de kabul edildiğini içeren 10 maddelik bir mutabakat imzalayarak üyelik yolunu açtı.İsvaç ve Finlandiya’nın taahhütlerinde durup durmayacağı merak konusu iken İsveç’teki iadesi istenen teöröristlerin, Norveç’e sığınma başvurusu yaptıkları ortaya atıldı.

“Olağan değerlendirme prosedürü uygularız”
Norveç Göçmenler Ofisi Sığınmacı Bölüm Şefi Line Zahl Kvakland, Klassekampen gazetesine yaptığı açıklamada, (İsveç’in Türkiye’ye teslim etmeye hazırlandığı terör örgütü üyeleri) bu kişilerin, Norveç’e sığınma başvurusu yaptıkları taktirde, başvurularının kabul edilip, olağan şekilde inceleneceğini belirtti.

Norveç’e sığınma başvurusu iddiasına ilişkin, Uluslararası Hukuk ve Mülteci Uzmanı Profesör Terje Einarsen, bunun zor bir uygulama olduğunu ve Türkiye’nin bu duruma şiddetle karşı çıkacağını aktardı.

İsveç’in NATO üyeliği ön koşulu için Türkiye ile yaptığı anlaşmayı hatırlatan Einarsen, bu anlaşmanın bütün NATO ülkelerini kapsadığını vurguladı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Yahudi baskılarına dayanamayan Elon Musk’tan geri vites!

Bu Makaleyi Sesli Okuyun Tesla, SpaceX ve sosyal medya platformu X’in sahibi Elon Musk, Filistin …

Bir cevap yazın