Başkan Erdoğan, tahıl krizi için yeniden Putin ve Zelensky ile görüşecek

Bu Makaleyi Sesli Okuyun

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelensky ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile Tahıl Koridoru konusunu görüşeceğini söyledi.

Rusya, Ukrayna’nın anlaşmaya aykırı adımları olduğunu ileri sürerek Türkiye’nin çabaları ile Karadeniz’de mutabakat sağlanan Tahıl Koridoru anlaşmasını askıya almıştı.

Türkiye yine devreye girerek anlaşmayı devam ettirmek için diplomasi trafiğine başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’da milletvekilleriyle kahvaltıda bir araya geldiği etkinlikten sonra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gazetecilerin konuya ilişkin sorularını cevapladı.

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelensky ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile tahıl konusunu görüşeceğini söyledi.

Çavuşoğlu, kendisinin mevkidaşı Sergey Lavrov ile; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ise kendi mevkidaşıyla görüşmelerinin başladığını ve anlaşmanın yeniden yürürlüğe girmesi için çalıştıklarını belirtti.

“İhraç edilen ürünlere tüm dünyanın ihtiyacı var”

Çavuşoğlu, “En başta mutabakata varıldığı gibi sevkiyatın devam etmesi için sorunların aşılması lazım. Engellerin kaldırılması için somut adımlar atılması lazım. Her iki ülkenin ihraç ettikleri ürünlere tüm dünyanın ihtiyacı var. Biz çabamızı sürdüreceğiz.

“Cumhurbaşkanımız, Putin ve Zelensky ile görüşecek”

Sayın Cumhurbaşkanımızın da Putin ve Zelensky ile bir görüşmesi olacak. Açıklamalar gelecek. Bizzat bu konu ile ilgileniyor. Bu konuları yoluna koyacağımıza inanıyoruz.” dedi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Başkan Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’i kabul etti

Bu Makaleyi Sesli Okuyun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Dolmabahçe …

Bir cevap yazın