ABD’den Ukrayna’ya 31 adet tank yardımı

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

Joe Biden, Ukrayna’ya 31 adet M1 Abrams tankı verileceğini açıkladı. Rusya-Ukrayna savaşı devam ediyor.

Çatışmalarda 1 yıl geride kalmak üzereyken Batı, Ukrayna’ya yönelik yardımlarını artırdı.

“Ukrayna’ya 31 adet tank vereceğiz”
Bu kapsamda kameraların karşısına geçen ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya 31 adet M1 Abrams tankı vereceklerini duyurdu.

“Dünyanın en iyi tankı”
Biden’ın ‘dünyanın en iyi tankı’ olarak nitelendirdiği Abrams tankları 1500 beygir gücünde motora sahip. ABD’nin modern zırhlı savaş programı için geliştirilen Abramslar 61.7 tonluk ağırlığı ile en ağır muharebe tanklarından biri olmasına karşı güçlü motoru sayesinde çatışma alanında en çevik araçlardan birine dönüşüyor.

Klasik bir kompozit zırha sahip tankın en belirgin özelliği personel güvenliği için ayrı bir patlama hücresi içinde yalıtılmış mühimmat depolama kabinine sahip olması.

Tankın en belirgin özelliklerinden birinin de saldırıya uğraması halinde bile personelinin hayatta kalma yüzdesinin en yüksek seviyede tutması olduğuna işaret ediliyor.

8 adet de M88 tank kurtarma aracı teslim edilecek
Konuya ilişkin açıklama yapan ABD yetkilileri 8 adet de M88 tank kurtarma aracı temin edileceğini duyurdu.

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen üç üst düzey ABD’li yetkili, düzenledikleri telekonferansta, ABD’nin Ukrayna’ya Abrams tankları teminatıyla ilgili basın mensuplarını bilgilendirdi.

Yetkililer, Ukraynalıların, uzun vadede topraklarını savunabilmek ve yeni taarruzlara karşı hazırlıklı olmak için bir süredir zırhlı araç talep etmeleri karşılığında söz konusu yardımın yapılacağını açıkladı.

500’den fazla zırhlı araç
Abrams’ın “dünyadaki en iyi tanklar” olduğunu söyleyen yetkililer, bu tanklar sayesinde Ukraynalıların sahada manevra kabiliyetlerinin gelişeceğine ve tankların uzun vadede Ukraynalılar için kritik öneme sahip olacağına işaret etti.

Yetkililer, ABD’nin, Ukrayna askerleri için tankların nasıl kullanılacağına, bakım ve idamesine dair kapsamlı bir eğitim programı hazırlayacaklarını dile getirerek, söz konusu teminatın bu nedenle zaman alabileceğini ifade etti.

Ukraynalı askerlerin Ukrayna dışında bir yerde eğitileceğini kaydeden yetkililer, eğitimin nerede yapılacağına dair bilgi paylaşmadı.

Yetkililer, Abrams tanklarının Ukrayna’ya, geçen hafta duyurulan ABD’nin ordu envanterinden 2,5 milyar dolarlık ek askeri yardım paketi kapsamında verileceğini belirterek, bu paketin muhtelif türlerde 500’den fazla zırhlı araç ile hava savunma ve top mermisi gibi çeşitli teçhizatlar içerdiğini aktardı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Saklıkent Kayak Merkezi’nde kayak kazası!

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz Saklıkent Kayak Merkezi’nde kayak yapan bir kişi, kontrolünü kaybederek telesiyejde sıra …

Bir cevap yazın