Libyalı kardeşlerimizin acısına ortak olmak için yola çıkıyoruz!

AFAD Başkanı Okay Memiş, sel felaketinin yaşandığı Libya’ya, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı iki askeri gemiyle 550 personel ve yaklaşık 4 bin ton yardım malzemesinin gönderildiğini açıkladı.
Libya’yı sel felaketi vurdu…

Orta Akdeniz’de etkili olan ve 10 Eylül’de Libya’nın doğusunu vuran “Daniel” fırtınası, Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerinde sel felaketine yol açtı.

Felakette ölü sayısı 11 bin 300 oldu…

Türkiye, tarihi bağları ve uzun süreli derin ilişkileri olan Libya için hemen harekete geçti.

Hem arama kurtarma hem de insani yardımlar anında Libya’ya doğru yola çıktı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Okay Memiş, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Memiş, İzmir Alsancak Limanı’ndan Libya’ya gidecek gemilerin hareketinden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Libya’daki sel felaketinin ardından AFAD olarak arama kurtarma ve insani yardım organizasyonlarını planlayıp icra etmeye başladıklarını söyledi.

“İnsanlara yardım eli uzatan en güçlü ülke Türkiye”

Milli Savunma Bakanlığına ait uçaklarla Libya’ya ilk intikal eden ülkenin Türkiye olduğunu belirten Memiş, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin personeli olarak bizler AFAD ve diğer ekiplerimizle beraber ilk biz oraya intikal ettik ve hala daha orada bu büyük acıyı, büyük felaketi yaşayan insanlara yardım eli uzatan en güçlü ülke Türkiye, en güçlü şekilde destek veren biz Türk milletiyiz.” diye konuştu.

“4 bin ton yardım”

Memiş, ekiplerin halen arama kurtarma faaliyetlerine devam ettiğini hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ümit ediyoruz ki sağ olarak insanlara ulaşalım ve onları kurtaralım, hayatta tutalım. Eğer değilse yakınlarını kaybetmiş insanlar için de cenazelere ulaşalım diye büyük bir çaba sarf ediyoruz.

Ayrıca orada yaşayan, sağ kurtulan, bu afetten bir şekilde sağ kurtulan insanların da günlük yaşamlarını devam ettirmeleri için gereken yardımı da yapmaya çalışıyoruz.

Bugün Milli Savunma Bakanlığı Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı iki askeri gemimizle 550 personel, 42 araç, 8 bot, 2 bin 250 çadır, 22 bin battaniye, 1750 gıda kolisi, 240 bin litre su, yani toplamda yaklaşık 4 bin ton yardım malzemesiyle beraber yola çıkıyoruz.”

“Libyalı kardeşlerimizin acısına ortak oluruz”

Üçüncü geminin de yola çıkacağını aktaran Memiş, “Bizler Türk milleti ve Türk devleti olarak, 6 Şubat deneyimiyle umarız ki en kısa sürede Libya’da yaşayan insanların, Libyalı kardeşlerimizin acısına ortak oluruz.” dedi.

Libya, kahramanmaraş depreminde Türkiye’nin yanında oldu

Depremlerin ardından Türkiye’ye 96 arama kurtarma ve sağlık personeli ile 25 kişilik Kızılay ekibi gönderen Libya Ulusal Birlik Hükümeti, 50 milyon dolar nakdi yardım yapacağını da duyurmuştu.

Libya, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle son gönderilen 15 tonla birlikte, toplamda deprem bölgesine 262 ton tıbbi ve insani yardım malzemesi gönderdi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Acar TFF başkanı Hacıosmanoğlu: Ben değil Türk futbolu kazandı

Türkiye Futbol Federasyonu’nun yeni başkanı seçilen İbrahim  Hacıosmanoğlu yaptığı açıklamada, “Ben değil Türk futbolu kazandı” …

Bir yanıt yazın