Dikkat! Yollarda “Yapay Zeka Destekli Mobil Hız Tespit Sistemi” aktif

Emniyet Genel Müdürlüğü ile Savunma Sanayii Başkanlığının koordinesinde yerli ve milli imkanlarla üretilen yapay zekâ destekli hız ihlal tespit sistemleri kullanılmaya başlanırken, yeni sistemde yollarda aşırı hız denetimi daha aktif bir şekilde yapılacak.
Emniyet Genel Müdürlüğü, yollarda güvenli sürüş için yeni adımlar atıyor.

Bu kapsamda, en çok kazaya neden olan aşırı hız sorununun çözümü için yeni bir uygulama başladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü ile Savunma Sanayii Başkanlığının koordinesinde yerli ve milli imkanlarla üretilen yapay zekâ destekli hız ihlal tespit sistemleri kullanılmaya başlandı.

Radarsan ve EGM ortak çalışması

Savunma Sanayii Başkanlığı projesi kapsamında Radarsan Radar Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş. tarafından üretilen yerli ve milli hız tespit cihazı, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan hız ihlal yazılımı ile entegre edilerek “Mobil Hız Tespit Sistemi” geliştirildi.

Hız ihlali cezasız kalmayacak

Yapay zekâ destekli yeni nesil mobil hız tespit cihazı ile trafik denetimlerinin daha etkin olarak yapılması ve dışa bağımlılığın azaltılması amaçlanırken, ihlallerin bundan sonra cezasız kalmaması öngörülüyor.

Operatöre ihtiyaç duymuyor

Yeni nesil mobil hız tespit cihazı, herhangi bir operatöre ihtiyaç duyulmadan, tüm hava şartlarında, gündüz ve gece tüm araçların plaka, araç cinsi ve hız verilerini okuyabiliyor.

Yapay zekâ tarafından tespit edilen her bir araca ait hız, fotoğraf ve geçiş zamanını Emniyet Genel Müdürlüğü PolNet ağına gönderen yeni nesil mobil hız tespit cihazı, ihlal yapan araçlara ait verileri anlık olarak trafik ekiplerine bildiriyor.

Bayramda 6 bin 551 hız ihlali tespit edildi

14 Haziran 2024 tarihinden itibaren 9 günlük Kurban Bayramı tatili süresince Ankara, İzmir, Bursa, Balıkesir ve Niğde olmak üzere 5 pilot ilde kullanılmaya başlanan yeni nesil mobil hız tespit cihazı aracılığıyla bugüne kadar yapılan denetimlerde 6 bin 551 hız ihlali tespit edildi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Türk pasaportu almak zorlaştırıldı!

Türk vatandaşlığı almak isteyen yabancılara Emniyet, MİT ve İnterpol’den alınan verilerde sorun görülmesi durumunda vatandaşlık …

Bir yanıt yazın