AB Temsilcisi Borrell İsrail konusunda pişmanmış!

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, 5 yıl boyunca yürüttüğü ve artık bırakacağı görevi boyunca en büyük pişmanlığının İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Gazze’de yaptıklarını engelleyememek olduğunu belirtti.
İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne havadan, karadan ve denizden düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 694’ü çocuk, 10 bin 279’u kadın olmak üzere 38 bin 11 Filistinli yaşamını yitirdi, 87 bin 445 kişi yaralandı.

Halkın sığındığı hastaneler, ibadethaneler ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip edilirken enkazların altında halen binlerce ölü olduğu bildiriliyor.

“En büyük pişmanlığım Netanyahu’yu engelleyememek oldu”

İspanya’nın başkenti Madrid’deki Amerika Evi’nde düzenlenen bir konferansta konuşan Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB’nin İsrail üzerinde etki yaratamadığını, tek bir ülke yüzünden bu konuda birlik olamadığını dile getirdi.

“En büyük pişmanlığım İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Gazze’de yaptıklarını engelleyememek oldu.” diyen Borrell, şöyle devam etti:

Hamas’ın korkunç terör saldırılarının ardından Gazze’de yaklaşık 40 bin kişinin, birçok kadın ve çocuğun ölmesi, AB’nin ateşkes ve ardından siyasi çözüm arayışında birlik sağlayamaması hayal kırıklığı oldu. Aylardır Netanyahu’dan yaptıklarını yapmamasını istedik.

“Birlik olmadan AB’nin hiçbir önemi yoktur”

AB’nin İsrail’e karşı tek ses olamamasının sonuçları olduğunu vurgulayan Borrell, “Birlik olmadan AB’nin hiçbir önemi yoktur. Gazze çatışmasındaki bölünmüşlüğümüz bizim burada bir oyuncu olmamızı engelledi. Ukrayna konusundaki birlik ise önemli bir oyuncu olmamızı sağladı.” dedi.

Borrell, birlik içinde olmadıkça AB’nin dikkate alınmayacağını belirterek, “Bugün birlik, tek bir üye devlet tarafından, özellikle de Ukrayna ve Gazze üzerinden tek bir ülke tarafından tehdit ediliyor.” diye konuştu.

Borrell, “Gazze, bölündüğümüzde temel jeopolitik aktör olamadığımızın en büyük kanıtıdır. Ukrayna’da su ve gıdanın kesilmesini savaş suçu olarak kınıyorsak bunu Gazze’de de yapmalıyız.” ifadesini kullandı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Türk pasaportu almak zorlaştırıldı!

Türk vatandaşlığı almak isteyen yabancılara Emniyet, MİT ve İnterpol’den alınan verilerde sorun görülmesi durumunda vatandaşlık …

Bir yanıt yazın