Bedelli Askerlikte flaş gelişme! Komisyondan geçti!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve KHK’lerde Değişiklik Yapan Kanun Teklifi’nin bedelli ve dövizli askerlikle ilgili maddeleri kabul edildi. Bedellide eğitim süresi 21 güne indi…

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda asker kökenli AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın imzasını taşıyan önergenin kabulüyle bedelli askerlikte eğitim şartı 28 günden 21 güne düşürüldü.
Dövizli askerliği düzenleyen 1. madde kabul edildi. Gurbetçiler 2 bin Euro karşılığında bedelli askerlik yapacak. Müzakerelerin ardından bedelli askerliği düzenleyen 25 yaş, 15 bin lira ve 21 günü içeren 2. madde de komisyonda kabul edildi. Teklifin TSK ile ilgili 5 maddesinin kabul edilmesinin ardından komisyon çalışmalarına yemek arası verildi.
CHP’nin eğitim şartının tümden kaldırılmasına ilişkin önergesi ise komisyonda MHP’lilerin de desteğiyle reddedildi. MHP kanadından temel askerlik eğitimiyle ilgili yapılan açıklamalara karşın, CHP önergesinin oylamasında MHP’liler, Ak Partili vekillerle birlikte “ret” oyu kullandı.
GURBETÇİLER 2 BİN EUROYA BEDELLİ ASKERLİK YAPABİLECEK
Kabul edilen maddeye göre, yurt dışında yaşayıp bedelli askerlikten  yararlanmak isteyenlerin ödediği bin avroluk tutar, 2 bin avroya çıkarılıyor ve  38 yaş sınırı kaldırılıyor.
Bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler, yurt dışında oturma veya  çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı  icra ederek, yurt içinde geçirilen süreler hariç olmak üzere toplam en az 3 yıl  süreyle fiilen yabancı ülkelerde bulunmak şartıyla, bağlı bulundukları Türk  konsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak.
Durumlarını ispat eden belgelerle, 2 bin avro veya karşılığı kadar  yabancı ülke parasını bir defada ödeyip Milli Savunma Bakanlığınca verilecek  uzaktan eğitimi almaları halinde muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.
28 GÜN TEMEL EĞİTİM ŞARTI 21 GÜNE İNDİRİLDİ
Teklifin 2. maddesi üzerinde iktidar ve muhalefet tarafından toplam 6  önerge verildi.
AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal imzasıyla verilen ve kabul  edilen önergeyle bedelli askerlikten yararlanmak için 28 gün temel askerlik  eğitim şartı 21 güne indirildi.
AK Parti İstanbul Milletvekili Ünal, önergesini açıklarken, Türk  Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) acemi eğitiminin 28 gün olduğunu anımsatarak,  teklifle eğitimlerden bazılarını kısaltarak programı 21 güne indirdiklerini,  böylece adayların iş ve görevlerinden asgari sürede uzak kalacaklarını kaydetti.
Profesyonel yapının dünyada sadece bir iki ülkede uygulanabildiğini  ifade eden Ünal, çoğu ülkede Türkiye’deki gibi karma model bulunduğunu belirtti.
Ünal, İsrail ciddi tehditlere maruz kaldığı için burada farklı bir  sistem bulunduğuna işaret ederek, “İsrail’de liseyi bitiren bütün erkek ve  kadınlar, temel askerlik eğitimini geçtikten sonra üniversite eğitimine devam  ediyorlar. Genel harp şartlarında silah altına alınacak gençlerin, asgariden  temel askerlik eğitimini almalarını çok önemsiyoruz.” dedi.
Kabul edilen 2. maddeyle askeri hizmetin gerektirdiği ve TSK’nın  ihtiyaç duyduğu erbaş ve er sayısı dikkate alınarak bedelli askerlikte yaş sınırı  31 Aralık 1993 tarihi de dahil bu tarihten önce doğanlar olarak belirlendi.
Teklife göre, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte, her ne sebeple  olursa olsun askerlik yapmayıp 31 Aralık 1993 tarihinden önce doğan, bedelli  askerlikten yararlanmak isteyen yükümlüler, bu maddenin yürürlüğe girdiği  tarihten itibaren 3 ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışı  temsilciliklerine başvuracak.
Askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmaları için başvurularda 15  bin Türk lirası veya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuruna göre  ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertibl yabancı ülke parasını bir defada  ödemeleri ve 21 gün temel askerlik eğitimini yerine getirmeleri gerekecek.
DÜZENLEMEDEN YARARLANACAKLAR
Her ne sebeple olursa olsun daha önce bedelli veya dövizli askerlik  hizmeti kapsamından çıkarılanlardan yaş şartını taşıyanlar ile yaş şartı  aranmaksızın ve temel askerlik eğitimine tabi olmaksızın, maddenin yürürlüğe  girdiği tarihten önce sağlık nedeniyle haklarında verilen askerliğe elverişli  olmadıklarına dair kararlardan dolayı askerlikten muaf tutulanlar bedelli  askerlik uygulamasından yararlanabilecek.
AYLIKSIZ VEYA ÜCRETSİZ İZİNLİ OLACAK
Bu madde hükümlerinden yararlananlar temel askerlik eğitimi süresince  çalıştıkları iş yeri, kurum ve kuruluşlar tarafından aylıksız veya ücretsiz  izinli olacak.
Bu uygulama kapsamında tahsil edilen tutarlar, genel bütçeye gelir  kaydedilmek üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı merkez muhasebe birimi hesabına  yatırılacak.
Yatırılan bu tutarlar karşılığı Savunma Sanayii Destekleme Fonu’na  aktarılmak üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesine ödenek eklemeye  Cumhurbaşkanı yetkili olacak.
Bu düzenleme hükümlerinden yararlanan yükümlüler hakkında saklı,  yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma ve kovuşturma  yapılmayacak, başlatılanlar sona erdirilecek. Bu suçlara ilişkin kesinleşmiş  idari para cezaları tahsil edilmeyecek.
GÖRÜŞMELER YAKLAŞIK 5.5 SAAT SÜRDÜ
Yapılan oylama ile madde görüşmelerine geçildi. TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda teklifin tümü üzerine görüşmeler yaklaşık 5,5 saat sürdü.
Komisyonda dövizli askerlikte yaş şartını kaldıran ve 2 bin avro ödeyip Milli Savunma Bakanlığı’nca verilecek uzaktan eğitimi alanların askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmalarını öngören teklifin 1. maddesinin görüşmelerine başlandı. Komisyon Başkanı Sadi Bilgiç, teklifin TSK ile ilgili 1-2-6 ve 9. maddelerini peş peşe görüştüreceğini açıkladı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Türkiye’de 110 kişilik Rolls-Royce sırası: Tam 29 milyon ₺

Lüks otomobil markası Rolls-Royce’un ilk seri üretim elektrikli modeli Spectre, Türkiye’de 29 milyon TL’lik fiyatıyla …

Bir yanıt yazın