Trump’ın skandal açıklamaları ABD’ye zarar veriyor!

ABD Başkanı Donald Trump’ın arkası  kesilmeyen gümrük vergileri, küresel ekonominin yarısından fazlasını oluşturan  onlarca ülkeyi etkiliyor. Uluslararası birçok ekonomist, ABD’nin küresel ticaret  ve siyaset dengelerini hiçe sayan tartışmalı adımlarının ters teperek ülke  ekonomisine zarar vereceğini vurguluyor.

ABD Başkanı Trump, aldığı radikal kararlar ve yaptığı skandal  açıklamalarla tepki toplamaya devam ediyor. Ülkesinin en önemli müttefikleri Avrupa Birliği (AB), Kanada ve  Meksika ile ilişkilerini bozan Trump yönetimi, gümrük vergilerini siyasi koz  olarak kullanmaktan da çekinmiyor. Trump’ın NATO müttefiki Türkiye’ye ilişkin son  açıklamaları bu durumun son örneği oldu.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda iki ülke arasındaki ilişkilerin  şu an iyi olmadığını ifade eden Trump, Türkiye’ye yönelik çelik ve alüminyum  tarifelerini iki katına çıkarma talimatı verdiğini duyurdu.

TARİFELER 30’A YAKIN ÜLKEYİ ETKİLİYOR 

ABD yönetiminin tarifelerle hedef aldığı tek ülke elbette Türkiye değil. Küresel ticaret savaşının giriş safhası olarak kabul edilen çelik ve alüminyum tarifeleriyle teknik olarak Arjantin, Avustralya, Güney Kore ve Brezilya hariç olmak üzere bütün ülkeler hedef alınıyor.

Öte yandan, çelik ve alüminyum alanında yapılan ticaret göz önüne alındığında etkilenen ülke sayısı 30’a yaklaşıyor. Bu ülkelerin arasında Almanya,  Fransa, İtalya, İspanya, İsveç, Romanya, Ukrayna, Belarus, Japonya, Kanada,  Meksika, Çin, Rusya, Hindistan, Güney Afrika, Vietnam, Tayland, Tayvan, Katar,  Endonezya, Malezya, Letonya, Moldova, Polonya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn  ve Türkiye bulunuyor. ABD’nin gümrük tarifelerinden olumsuz etkilenen bu ülkeler dünya  ekonomisinin en az yüzde 60’ını oluşturuyor.

MÜTTEFİKLERARASI TİCARET SAVAŞI’NDAN SORUMLU ABD BAŞKANI 

ABD’nin, önemli müttefiklerine dahi ulusal güvenlik gerekçesine  dayandırdığı tarifelerle savaş açması işleri daha da karmaşık hale getiriyor. Trump, çelik ve alüminyum tarifelerini Kanada, Meksika ve Avrupa  Birliği (AB) ülkelerine de uygulamaya başlaması nedeniyle dünya tarihine  halihazırda “Müttefiklerarası Ticaret Savaşı”ndan sorumlu tutulan başkan olarak  geçti.

Beyaz Saray’ın küresel ticaret endişelerini körükleyen bu adımı  elbette karşılıksız kalmadı. 28 AB üyesi ülke, Beyaz Saray’ın çelik ve alüminyum vergilerine  karşılık motosiklet, yat, tekne, tüp, mısır, barbunya, pirinç, mısır gevreği,  fıstık ezmesi, yaban mersini, portakal suyu, viski, puro, sigara, tütün, ruj, kot  pantolon, nevresim, ayakkabı, lavabo, merdiven, vantilatör ve çelik gibi yüzlerce  Amerikan menşeli ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulamaya başladı.

Kanada, ABD yapımı çelik ve alüminyum ürünlerine yüzde 25 gümrük vergisiyle yetinmeyip, bulaşık makinelerinden, tuvalet kağıdına kadar 120 tüketim  malına daha 1 Temmuz’dan itibaren yüzde 10 tarife uygulama kararı aldı. Meksika hükümeti ise haziran ayının ilk haftasından bu yana ABD’den  ithal edilen elma, üzüm, yabanmersini, domuz eti gibi çeşitli gıda ve çelik  ürünlerine ek gümrük vergileri getirdi.

Türkiye de ABD’nin 8 Mart’ta yürürlüğe giren gümrük vergilerine, Dünya  Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) yaptığı müracaatla 21 Haziran’dan itibaren, değeri  yaklaşık 270 milyon dolara ulaşan 22 adet ABD menşeli ürüne yüzde 5 ila 70  arasında ek vergi getirdi. Söz konusu ürünlerin arasında alkollü içecek,  kozmetik, otomobil, pirinç, kağıt, yaprak tütün, plastik ve kömür öne çıktı.

ABD-ÇİN TİCARET SAVAŞI 

ABD Başkanı Donald Trump’ın en kuvvetli hedef aldığı ülke kuşkusuz Çin  oldu. Çelik ve alüminyum tarifeleriyle başlayan ABD-Çin ticaret dalaşı,  Trump yönetiminin ardı ardına açıkladığı milyarlarca dolarlık ek gümrük  vergileriyle ticaret savaşına dönüştü.   ABD, şu an itibarıyla çelik ve alüminyum ürünleri haricinde, 50 milyar  dolarlık Çin üretimi teknoloji ürününe ek gümrük vergisi uyguluyor. Çin hükümeti,  bu uygulamaya eş değer tarifelerle anında cevap verdi.  ABD Başkanı Trump’ın sık sık Twitter hesabından tehdit ettiği Çin’e  yönelik 200 milyar dolarlık gümrük vergisinin ise gelecek günlerde yürürlüğe  girebileceği öngörülüyor.

“ABD ÖZELLİKLE KIRILGAN”

Uluslararası birçok ekonomist, ABD Başkanı Donald Trump’ın küresel  ticaret ve siyaset dengelerini hiçe sayan tartışmalı adımlarının ters  tepebileceğine vurgu yapıyor.  Uluslararası Para Fonu (IMF) Başekonomisti Maurice Obstfeld, kısa süre  önce ABD’nin ticaret savaşından en kötü etkilenecek ülkelerden biri olacağına  işaret ederek, “Küresel misillemelerin merkezinde yer alan ABD, geniş kapsamlı  ticaret çatışması nedeniyle ihracatının büyük bölümü tarifelere tabi  tutulacağından özellikle kırılgan.” değerlendirmesinde bulundu. Değeri onlarca milyar doları bulan yüzlerce ABD menşeli ürün şu an  itibarıyla 33 ülkenin misilleme tarifelerine tabi tutuluyor.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Yeni emekli maaşı düzenlemesi bugün Meclis’e geliyor

En düşük emekli aylığına ilişkin düzenleme, bugün Meclis Başkanlığı’na sunulacak. En düşük emekli maaşının 12 …

Bir yanıt yazın