Rusya, vizeleri kaldırıyor, ABD, çatlıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türk vatandaşlarına yönelik  bazı kategorilerde vizelerin kaldırılmasına hazır olduklarını bildirdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey  Lavrov’un 10. Büyükelçiler Konferansı kapsamında 13-14 Ağustos’ta Türkiye’ye  gerçekleştireceği ziyarete ilişkin değerlendirmelere yer verildi.
Türk ve Rus liderler başta olmak üzere, iki ülke arasında tüm  seviyelerde düzenli ve karşılıklı güven içerisinde bir ilişki yürütüldüğüne  işaret edilen açıklamada, “İki ülke istihbaratının ve savunma bakanlıklılarının  yanı sıra Lavrov ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasındaki  temaslar, Suriye’de ateşkesin korunması ve ülkedeki krizin çözümüne yönelik  süreçte önemli bir rol oynamaktadır” değerlendirmesi yer aldı.
Çavuşoğlu ile Lavrov arasında Türkiye’de yapılacak görüşmede, Suriye  krizinin çözümüne ilişkin konuların ana gündem maddelerinden biri olacağının  vurgulandığı açıklamada, “Görüşmede, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Güney Kafkasya,  Ukrayna ve Karadeniz bölgesi başta olmak üzere bölgesel konular da geniş bir  şekilde istişare edilecek” ifadesi kullanıldı.
Türkiye ve Rusya arasındaki ekonomik ilişkilerin de Lavrov’un  ziyaretinde ele alınacağının belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Ülkelerimiz arasındaki ticaret hacminde yaşanan yükselişi büyük bir  memnuniyetle karşılıyoruz. Görüşmede Akkuyu Nükleer Santrali ve Türk Akım gibi  stratejik öneme sahip projeler de değerlendirilecek. Ziyarette, iki ülke  vatandaşlarının seyahatlerinin kolaylaştırılması da istişare edilecek konular  arasında olacak. Moskova, Türk vatandaşlarına yönelik bazı kategorilerde  vizelerin kaldırılmasına hazır olduğunu teyit etmektedir.”

Hakkında Aziz Dağtekin

1960 yılında Elazığ'da doğdu. Öğrenimini İstanbulda tamamlayarak gazetecilik mesleğine 1983 yılında başladı. sırasıyla Hergün, Bulvar, Hürriyet ve Türkiye Gazetelerinde muhabirlik ve yazı işleri kadrolarında görev aldı. Basın sektöründen 2006 yılında emekli oldu. Halen idare yeri Adana olan ve Ulusal yayın yapan Netinternet, Ekonet Haber, Eko İntenet Haber sitelerinde Genel Yayın Yönetmenliği ve ekonomi ile alakalı yazı ve yorumlar yazmaktadır. Gazetecilik mesleği yanısara sigortacılık, pazarlama ve finans sektöründe üst düzey yöneticiliklerde bulundu. Sırasıyla İhlas Barter ve Turk Barter'da franchise ve bölge müdürlüğü görevlerinde yer aldı. 2005 yılında Turk Barter'dan ayrılarak Anadolu Barter'ı kurdu. Halen 13'e yakın şubesiyle faaliyet gösteren Anadolu Barter'ın Yönetim Kurulu Başkalığını yürütmektedir. Evli ve 2 çocuk babası olan Gazeteci-Yazar Aziz Dağtekin halen Basın Konseyi üyesi ve Adana'da Kurulu bulunan Çukurova Güreş Vakfı ile Elazığlılar Kültür ve Dayanışma Derneğinin de kurucu üyesidir.

Göz Atmak İster misiniz?

ABD’de 24 saatte toplanan en yüksek bağış Kamala Harris’in

ABD Başkanı Joe Biden’ın başkanlık yarışından geri çekilmesinin ardından yarışa dahil olan ABD Başkan Yardımcısı …

Bir yanıt yazın