Netanyahu’ya gözdesinden bir şok!

Yolsuzluk suçlamaları sonrasında Türkiye’ye yönelik sert açıklama ve suçlamalarda bulunan ve iç siyasette yaşanan dalgalanmayı unutturmak isteyen Binyamin Netanyahu bir şok daha yaşadı… Nisan ayında erken seçime gidecek İsrail’de Netanyahu’nun gözde kurmaylarından olan Adalet Bakanı Ayalet Shaked, kendi partisini kurma kararı aldı.
Nisan ayında erken seçim kararı alan İsrail’de sıcak gelişmeler arka arkaya yaşanıyor… Hakkında yolsuzluk suçlamaları bulunan Binyamin Netanyahu’nun en sağlam kurmaylarından biri olan ve halen ülkenin adalet bakanı olarak görev yapan Ayalet Shaked, kendi partisini kurma kararı aldı.
Habayit Hayehudi isimli partiden ayrıldığını duyuran Shaked ile birlikte parti başkanı ve aynı zamanda Eğitim Bakanı olan Naftali Bennett’in de partinin kurucusu olarak yeni oluşumun temellerini atacağı açıklandı. Yeni partinin adının “Yeni Sağ” olacağı ifade edildi. Netanyahu kabinesindeki sert açıklamalarıyla başbakanı en çok memnun eden bakanlardan biri olan Shaked’in yeni partisi ile muhafazakar ve laik sağ seçmenden oy toplamayı hedeflediği belirtildi.
Partisi Likud ile tekrar başbakan olmayı amaçlayan Binyamin Netanyahu, eğitim bakanı ve adalet bakanının bu açıklamasına dair henüz bir yorum yapmadı. Fakat Likud, “Onlara oy vermek demek İsrail’de yeniden bir sağ hükümetin seçileceğini garantilemek demektir” açıklamasını yaptı. İsrail’de siyaset uzmanları Shaked ve Bennett’in yeni oluşumunun Likud’dan oy toplamayacağını aksine yakın zamanda Başbakan olmak için parti kuran eski genelkurmay başkanı Benny Gantz’tan oy alabileceğini öne sürdü.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Yerli turistler yılın ilk çeyreğinde 45 milyar 262 milyon ₺ harcadı

Yurt içinde yapılan seyahat harcamaları bu yılın birinci çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde …

Bir yanıt yazın