BM’yi eleştiren temsilci, Türkiye’ye sahip çıktı!

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinasyon Temsilcisi David Swanson, katıldığı televizyon programında önemli açıklamalarda bulundu. “Güvenlik konseyinin eylemsizliği karşısında oldukça hayal kırıklığına uğramış haldeyiz” diyen Swanson, Türkiye’nin mülteci konusunda insani kriz çıkmaması için gösterdiği çabaları övdü.
Suriye’de Esad rejiminin İdlib’e yönelik saldırıları devam ederken Türkiye ise bölgedeki krizi çözmek için adımlar atmayı sürdürüyor. Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinasyon Temsilcisi David Swanson bölgede yaşanan son durumu A Haber Özel Röportajı ile değerlendirdi. Swanson, yardımların yalnızca Türkiye üzerinden iletebildiğini ve bu noktadaki en cömert ülkenin Türkiye olduğunu belirtti.
“TÜRKİYE BÖLGEDEKİ EN CÖMERT ÜLKEDİR”
David Swanson, “1 Aralık’tan bu yana 900 binden fazla insan yerinden edildi. Bunların %81’i kadın ve çocuklardan oluşuyor. Bu zaten kötü olan insani durumu daha da şiddetlendiriyor. Şu anda BM, büyük bir insani operasyon yürütüyor. Geçen ayın sonunda kapsamlı bir insani yardım planı yayınladık ve bağışçılardan 360 milyon dolardan fazla yardım talep ettik” şeklinde konuştu.
“BMGK’NIN EYLEMSİZLİĞİ KARŞISINDA HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIK”
Türkiye’nin üstlendiği rol noktasında Swanson, “Türkiye, 3.5 milyon Suriyeli mülteci için cömert bir ev sahibi olduğunu kanıtladı. Şu anda uluslararası olarak ortak bir sorumluluk alınmasına ihtiyacımız var. Çünkü hiçbir ülke Türkiye gibi bu yükü tek başına üstlenmemelidir. Şu anda güvenlik konseyinin eylemsizliği karşısında oldukça hayal kırıklığına uğramış haldeyiz. İdlib’de bu krizden etkilenen yüz binlerce sivil için hızlı ve kolay bir ateşkesin sağlanmasını umuyoruz. Gördüğümüz şey, bizi bekleyen çok ciddi zorluklar olduğudur. Bu şuan gördüğümüz en büyük insani krizdir ve uluslararası toplumun hemen harekete geçmesi zorunludur” dedi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Türkiye, dijital göçebelik için ideal bir ülke

Fransa merkezli Euronews, dijital göçebeler için İstanbul, Dalaman ve İzmir önerisinde bulundu. Üç lokasyonun barındırdığı …

Bir yanıt yazın