Macron ile Merkel: Putin ve Erdoğan’a karşı çok açık konuştuk

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptıkları görüşmeye ilişkin gazetecilerin sorularını cevaplayan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Merkel ile ateşkes için çaba harcadıklarını belirterek “Putin ve Erdoğan’a karşı çok açık konuştuk. Putin’in rolü ve sorumluluğu bulunuyor. Merkel ve bana göre İdlib’deki durum derhal ateşkes sağlayarak çözülür. Bunu Rusya ve Esad rejiminden istedik” ifadelerini kullandı.
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Brüksel’de düzenlenen bütçe konulu Avrupa Birliği (AB) Zirvesi’nin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkesinin önceliğinin tarım konusunda ortak bir bütçe oluşturmak olduğunu belirtti.
“Bir anlaşmaya varamadık. Derinden üzgünüm.” diyen Macron, bütçe konusunda çalışmaların devam edeceğini söyledi.
Macron, AB ülkeleri arasında bir ‘gruplaşma’ olmadığını da dile getirdi.
“İDLİB’DE İNSANİ FELAKET YAŞANIYOR”
Bütçe konusunda bir anlaşma sağlayabilmek için 2 gün boyunca Almanya Başbakanı Angela Merkel ile el ele çalıştığını aktaran Macron, zirve sırasında Merkel ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i aradığını belirtti.
Macron “İdlib’de insani felaket yaşanıyor. Rusya destekli Esad rejimi (İdlib’de) ilerliyor.” ifadesini kullandı.
“BU DURUM GÖÇ KRİZİNİ DE TETİKLEYECEK”
İdlib’de hastanelerin saldırıya maruz kalmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Macron “İdlib’de askeri tansiyonun yükselme riski bulunuyor. Dün 2 Türk asker hayatını kaybetti. Daha önce de onlarcası yaşamını yitirdi. Çok riskli bir durum. Bu durum göç krizine de götürebilir.” değerlendirmesinde bulundu.
Macron, 2 milyona yakının kişinin yerinden edildiğini veya çok kötü şartlarda olduğunu belirterek sözlerini şöyle tamamladı:
“PUTİN VE ERDOĞAN’A KARŞI ÇOK AÇIK KONUŞTUK”
“Putin ve Erdoğan’a karşı çok açık konuştuk. Putin’in rolü ve sorumluluğu bulunuyor. Merkel ve bana göre (İdlib’deki) durum derhal ateşkes sağlayarak çözülür. Bunu Rusya ve Esed rejiminden istedik. Bu durum aynı zamanda siyasi bir süreç ile çözülür.
Bu nedenle İstanbul formatında 4’lü (Rusya, Türkiye, Almanya ve Fransa) bir toplantının düzenlenmesi konusunda hazır bulunduğumuzu ve en kısa zamanda yapmak istediğimizi belirttik. Gidebileceğimiz tek yol bu.”
NE OLMUŞTU?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile üçlü bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.
Suriye rejimi ve destekçilerinin İdlib’deki saldırganlıklarının durdurulması gerektiğini belirten Erdoğan, insani krizin önlenmesi için somut eylemlerle güçlü destek sağlanması gerektiğini vurgulamıştı.
Erdoğan, Libya halkının da barış, refah ve istikrara kavuşması için tutarlı politikalarla hep birlikte çalışılması gerektiğini dile getirmişti.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

CHP’li Onursal Adıgüzel’den eşine kıyak

Ataşehir’de CHP’den belediye başkanı seçilen Onursal Adıgüzel’in eşi Elif Duygu Adıgüzel, Çekmeköy Belediyesi’ne başkan yardımcısı …

Bir yanıt yazın