Seyahat izni verilen 65 yaş üstü vatandaşlar, yollara revan oldular

Sağlık Bakanlığı’nın aldığı karar doğrultusunda gittikleri yerden 1 ay dönmemek kaydıyla seyahat izni verilen 65 yaş üstü vatandaşlar memleketlerine gitmek için yola çıktı.
Koronavirüs tedbirleri kapsamında uzun süre evlerinden çıkamayan 65 yaş üstü yaşlılarımızın haftalık 4 saat sokağa çıkma izninin ardından, memleket izinleri de çıkmıştı.  Sağlık Bakanı Fahrettin’in Koca’nın açıklaması sonrasında gittikleri yerde en az 1 ay kalmak koşuluyla seyahat etmelerine izin verilen 65 yaş üstü vatandaşların memleket yolculuğu başladı.  İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda aldıkları izinle memleketlerine gitmek için yola çıkan vatandaşların kimi şahsi otomobilleriyle kimi şehirler arası otobüsleri kullanarak seyahate başladı.
YETKİLİLER İZİN BELGELERİNİ KONTROL ETTİ
Esenler 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’na aileleri ile gelerek otobüslerini bekledi. Yolculuk yapacak olan vatandaşlar otobüs saatleri gelince de sosyal mesafe kuralına uyarak otobüsteki yerlerini aldı.
Seyahat edecek yolcuların ve firma yetkililerinin maskeyle eldiven takarak önlem aldıkları da görüldü. Firma yetkilileri yolculuk yapacak vatandaşların izin belgelerini kontrol ettikten sonra otobüs hareket etti.
“SAĞLIK BAKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Otobüs ile yolculuk yapacak olan Mehmet Yıldız, “Evet bende yolculuk yapacağım, Uşak’a gidecek bilet bulamadığım için Manisa’ya gideceğim. Manisa’dan da Uşak’a gideceğim. Ben Sağlık Bakanımıza bir sefer teşekkür ediyorum. Sıkılmıştık, bunalmıştık iki buçuk aydır. Şimdi bizim öyle güzel oldu ki, en azından bir havamız değişecek rahatladık. Memleketi de görmüş olacağız. İnşallah Bayramdan sonra daha iyi olur, bu sıkıntılar da geçer. Ben bazı gençlere bir öğüt vermek istiyorum. Birbirlerine çok yaklaşıyorlar. Gece 00.00’dan sonra sokağa çıkıyorlar sanki bayram varmış gibi. Her taraf kapalı olduğu halde geziyorlar, virüs böyle tükenmez. Çok dikkat etmeleri lazım, şimdiye kadar dikkat etselerdi çoktan biterdi. İnşallah Bayram sonra da biter rahatlarız” dedi.
POLİS EVRAK DENETİMİ YAPTI
Şahsi araçlarını kullanan vatandaşlar da İstanbul çıkışında TEM Otoyolu ve D-100 Karayolu’nda oluşturulan denetleme noktalarından geçti.  Polis ekipleri, kurulan denetleme noktalarında seyahat etmek isteyen 65 yaş üstü vatandaşların izin belgelerini kontrol etti.
REFAKATÇİLER 72 SAAT İÇİNDE GERİ DÖNECEK
İzin belgesi olanların geçişine müsaade edilirken izin belgesi olmayanlar ise geri gönderiliyor. Ayrıca, 65 yaş üstü vatandaşlara yolculukları esnasında refakat eden kişilerin 72 saat içinde geri dönmeleri gerekiyor.
“EŞİM GELİNLERİM BENİ BEKLİYOR”
Kurulan denetleme noktasında izin belgesini kontrol ettiren Fazlı Uyanık “Ben 1,5 ay önce memlekete gidecektim. Virüs nedeniyle bu zamana kadar kaldık. Ben burada kızımın ve damadımın yanında kalıyordum. Memleketimde eşim gelinlerim beni bekliyorlar bir daha da İstanbul’a gelmeyeceğim. Benim memleketim Çankırı, ben her sene Kasımda İstanbul’a geliyorum Nisan ayının 15’inde memlekete gidiyorum. Bu olaylar çıkınca gidemez oldum sağ olsun devletimiz izin verdi şimdide çıktık yola gidiyoruz” dedi.
“OĞLUMLA KAÇMAYA ÇALIŞTIM, YAKALANDIM”
Memleketine gitmek için yola çıkan Salim Keskin ise “Memleketime Rize’ye çay ekmeye gidiyorum yanımda olan eşimle beraber hem ticari amaçla hem de 65 yaş üstü olarak gidiyorum” diye konuştu. Bir vatandaş ise “Ben refakatçı olarak babam ve annemin yanında gidiyorum. Babam ve annem 65 yaş üzeri onlara yardımcı oluyorum” açıklamasında bulundu.
Otobüs ile yolculuk yapan Gülhan Ocak da “Bursa’ya evime gidiyorum. İstanbul’da oğlumun yanına geldim. Bir kere oğlumla memlekete kaçmaya çalıştım, polislere yakalandım. 2 aydır evden dışarıya çıkmadım, şimdi izin çıkınca otobüsle memleketime gidiyorum” dedi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Merkez Bankası, politika faiz kararını yüzde 45’te sabit tuttu!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli …

Bir yanıt yazın