6 muhalefet partisinin lideri 28 Şubat’ta bir arada olacak

Bu Makaleyi Sesli Okuyun

Genel başkanların oturma düzeninin partilerinin harf sırasına göre planlandığı toplantıda, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem metni, partilerin kurmayları tarafından okunacak.

6 muhalefet partisi arasındaki görüşmelerde önemli bir adım daha atılıyor, parti liderleri, geniş katılımlı toplantı için bir araya geliyor.

Geçtiğimiz 12 Şubat’ta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun daveti üzerine İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Çankaya Belediyesi Ahlatlıbel Tesisleri’nde çalışma yemeğinde buluşmuştu.

Yemekte, 6 partinin hazırlıklarını tamamladığı “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” çalışmasının son şekli görüşülmüştü.

TOPLANTI 28 ŞUBAT’TA

Sonrasında ortak bildirinin de yayımlandığı toplantıda, parti genel başkanları kendilerine sunulan 24 sayfalık taslağı, 28 Şubat Pazartesi günü düzenlenecek toplantı ile kamuoyuna açıklama kararı aldı.

6 muhalefet partisi liderinin katılımıyla 28 Şubat’ta yapılacak ortak açıklama toplantısının ayrıntıları da netleşmeye başladı.

GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM METNİ OKUNACAK

Partilerin kurmaylarının hazırlıklarını sürdürdüğü toplantının, Ankara’daki Bilkent Otel’de 13.30’da yapılmasına karar verildi.

Toplantıda genel başkanların oturma düzeninin, partilerinin alfabetik sırasına göre yapılması kararlaştırılırken, parti genel başkanlarının imzalayacağı “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” metninin kurmaylar tarafından okunması üzerinde anlaşıldı.

700’E YAKIN DAVETLİ KATILACAK

Genel başkanların birer konuşma da yapacağı toplantıya, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de davet edildi.

700’e yakın davetlinin bulunacağı toplantıda, kitapçık haline getirilen metin katılımcılara da dağıtılacak.

LİDERLERİN İMZASI VAR

6 muhalefet partisi genel başkanının 28 Şubat’ta yapacağı ortak açıklama için davetiyeler de hazırlandı.

Partilerin alfabetik sıraya göre yer aldığı davetiyede liderlerin imzası bulunuyor.

METNİN KAPSAMI

Ahlatlıbel’de liderlerin onayına sunulan ve 28 Şubat’ta açıklanacak metin, yasama, yürütme ve yargı temel ayaklarından oluşuyor.

Cumhurbaşkanlığı ve başbakanlığın yapısı, Anayasa Mahkemesi’ne üye seçimi ile TBMM’ye ilişkin düzenlemeler içeren metinde yaklaşık 60 başlık bulunuyor.

Metinde ayrıca “Demokratik Sistemin Temel Esasları” ana başlığında temel hak ve hürriyetler, ifade, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı, basın özgürlüğü, RTÜK’ün ve YÖK’ün yapısı, çevre hakları, kamu yönetiminde esas alınacak ilkeler, kamuya alım süreçlerinde liyakat ve mülakat, yolsuzlukla mücadele ve Siyasi Etik Kanunu gibi başlıklar da yer alıyor.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Rusya’dan etnik temizlik yalanına yalanlama: Karbağ’da sivillere hiçbir baskı yok

Bu Makaleyi Sesli Okuyun Karabağ’daki Rus Barış Gücü, Azerbaycanlıların Karabağ’daki sivil Ermeni nüfusa herhangi bir …

Bir cevap yazın