Şahap Kavcıoğlu ile sanayiciler arasında kredi tartışması

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, İSO’nun toplantısında kredi çekerek döviz alan ancak bunu iş için kullanmayan kurumsal firmalara tepki gösterdi.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, İSO Meclisi toplantısına katıldı. Kavcıoğlu, burada yaptığı konuşmada kurumsal firmaların savaşın başladığı tarihden sonra haziran ayına kadarki süreçte bankalardan toplamda 55 milyar dolar kredi çekilerek bununla döviz aldığını ve bu dövizin bozdurulması ile kurun belli yerlere geleceğini vurguladı.”Uzun vadede finansal kaynaklara erişim zorlaşıyor”
İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan da bir konuşma gerçekleştirdi.Bahçıvan, nitelikli finansmana erişimde yaşanan sıkıntılara dikkat çekerek, “Ekonomik güven ve küresel gerçeklerle uyum sağlamayan adımlar kısa vadede bazı çözümler getirse de uzun vadede finansal kaynaklara erişimi zorlaştırıp maliyeti artırıyor.” diyerek, güçlü, öngörülebilir para politikasına ihtiyaç olduğunu söyledi.Kavcıoğlu, konuşmaların ardından meclis üyelerinin sorularını cevapladı.
Bir sanayicinin yönettiği “Sayın başkan yüzde 14 faizle bankaları fonluyorsunuz, yüzde 40’la kredi veriyorlar.” şeklindeki sorusuna Kavcıoğlu’nun cevabı ise “Alma abi, alma. 6 ayda ticari kredi miktarı 4 kat artmış. Bu hesabı iyi yapmamız lazım. 6 ayda 1 trilyon ticari kredi kullandırılmış. Bu bir tarihi rekor. Bu salonda hiç kimse çıkıp kredi bulamıyorum diyemez. Hep beraber bu mücadeleyi vermemiz lazım. Krediyi çekip döviz alırsanız, araba alırsanız nasıl enflasyonla mücadele edeceğiz? Kredileri bu yüzden durdurduk.” şeklinde oldu.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Libya – Türkiye arasındaki hidrokarbon antlaşması, Makron ile Miço’yu rahatsız etmiş!

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz AB’den yapılan açıklamada, Türkiye ve Libya arasında dün imzalanan hidrokarbon mutabakatının …

Bir cevap yazın