Fed faizi 5,50’de sabit bıraktı

ABD Merkez Bankası (Fed), piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. ABD Merkez Bankası Fed faizi yüzde 5,50’de sabit bıraktı.
ABD Merkez Bankası Fed faizi değiştirmedi ve yüzde 5,50’de bıraktı. ABD’de faiz 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,50’de kalırken enflasyon hedefi ise yüzde 2 olarak korunuyor. Enflasyon hedefine ulaşılması için bir faiz artırımının daha gerçekleşmesi ihtimali beklentiler arasında yer alıyor.

Fed faiz kararını oybirliğiyle aldı. Federal Açık Piyasa İşlemleri Komitesi’nin faiz açıklamasında istihdam piyasasında kazanımların yavaşladığı öne sürüldü. Enflasyonun yüksek seyrettiğine değinen FOMC “Daha yüksek uzun vadeli faizlerin ekonomik aktivite, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı yaratması büyük olasılık” notunu paylaştı.

FOMC, ekonominin üçüncü çeyrekte hızlı büyüdüğünü de belirtti. Fed, bir sonraki faiz toplantısı içinde faiz artırımı kapısını açık tuttu.

Yüksek faizler nedeniyle işletme ve hane halkları üzerinde finansal baskıların oluştuğuna değinen Fed “Enflasyonu zaman içinde yüzde 2’ye döndürmek için uygun olabilecek ek politika sıkılaştırmasının kapsamını” değerlendirmeye devam edeceğini de duyurdu.

İKİ TOPLANTI ÜST ÜSTE FAİZ PAS GEÇİLDİ

Fed üst üste iki kez faiz artırımına gitmeyerek, Mart 2022’de faizleri sıfıra yakın seviyeden yükseltmeye başladıklarından bu yana faiz artırımı yapılmayan en uzun dönem oldu. O zamandan bu yana, yüksek enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını son kırk yılın en yüksek hızında artırdılar.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Akaryakıt zamları ertelendi!

Benzin ve motorinde bugün yapılması beklenen zam, ertelendi. Benzine 1 lira 64 kuruş, motorine 1 …

Bir yanıt yazın