MHP Lideri Bahçeli: Anayasa mahkemesi artık milli güvenlik sorunudur

MHP Genel Başkanı Bahçeli, AYM’nin ya kapatılması ya da yeni baştan yapılandırılması gerektiğini ifade ederek, “Ey vicdansızlar teröristin hakkı mı olur? AYM artık milli güvenlik sorunudur.” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP’nin Kuruluşunun 55. Yıl Dönümü Kutlama Etkinliği’nde konuştu. Bahçeli’nin açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

Tam bağımsız ve lider ülke Türkiye’nin tarih sahnesinde yerini alması için üzerimize ne düşüyorsa yapmanın peşindeyiz. Cumhuriyet’in yeni yüzyılı için tüm inanç ve kararlılığımızla çalışıyoruz.

21.yüzyılın ana meselesi adalet, huzur ve adil paylaşım arayışıdır. İlkelerimizden, vatan ve millet sevgimizden asla ödün vermedik. Milli ve manevi değerlerin tamamını esas aldık.

2053 STRATEJİSİ!

2053’te lider ülke ve süper güç Türkiye stratejik hedefimiz. Türkiye küresel güç mertebesine hızla çıkacak. Türkiye oyun kurucu vasfıyla dünyanın refahına katkı verecek. Güçlü MHP, güçlü Türkiye’dir. Gelecek asır Türkiye’nin asrıdır. 55 yıldır dilekteyiz, kalpteyiz, şehitlik anıtıyız. 55 yıldır dilimizden Asya’nın bozkırlarını hiç dilimizden düşürmedik.

BAHÇELİ’DEN TÜRK BİRLİĞİ MESAJI

Türk Birliği, bu yüzyıl içinde mutlaka gerçekleşecek. Partimizin yaşı 55 olsa da davamızın yaşı Türk milletiyle eşittir. 55 yıldır dava ve siyaset mücadelemizi sürdürüyoruz. Huzurlu ve güvenli bir liman arayanlar için tek çare Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhur İttifakı’dır.

CHP’YE ‘DEP’ ELEŞTİRİSİ

Cumhuriyet Halk Partisi’nden bir yol olmayacağı anlaşılmıştır. 6 Şubat 2024 tarihinde Çağlayan adliyesinde polis noktasına saldıran ve ölü geçirilen teröristlerin kimler tarafından savunulduğu ortadadır.

AYM’YE SERT TEPKİ

Daha vahimi AYM’nin hak ihlali kararıdır. AYM hukuka savaş açmıştır. AYM haini haklı görmüş Türk polisi de hak öyle değil böyle olur diyerek gereğini yapmıştır. Ey vicdansızlar teröristin hakkı mı olur? AYM artık milli güvenlik sorunudur. AYM ya kapatılmalı ya da yeni baştan yapılandırılmalıdır.

DEM’lenmiş CHP’nin AYM’sini mevzi yapmasını dış bağlantılı bir operasyon olarak değerlendiriyoruz. Ülkemize bir operasyon çekilmektedir. Merkezi yönetimle uyumlu yerel yönetimler Türkiye’nin gücüne güç katacaktır. Cumhur İttifakı devlete, vatana, demokrasiye, milli kaynaklara ve demokrasiye sahip çıkacaktır.

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ 55 YAŞINDA

Alparslan Türkeş liderliğinde 1969’da Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nin isminin değiştirilmesiyle kurulan Türk siyasi hayatının önemli unsurlarından Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 55 yaşına girdi.

Türkeş’in 1965’te Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi Büyük Kurultay’ında Genel Başkanlığa seçilmesi sonrasında, partinin adı 1969’da Milliyetçi Hareket Partisi, amblemi de “üç hilal” olarak değiştirildi, böylece MHP Türk siyasi hayatındaki yerini aldı.

Tüzüğünde “Meşruiyeti milli irade olan, insan odaklı, seviyeli, ilkeli, dürüst bir siyaset anlayışı ile adaleti ve hakkaniyeti esas alan bir yönetim anlayışını tesis etmek; toplumsal barış ve huzuru hakim kılmak, yüce Türk Milletinin milli ve manevi değerleri ile tarihi ve kültürel zenginliklerine sahip çıkmak, devletin, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü, hak ve menfaatlerini korumak” gibi amaçlara yer verilen parti, 12 Ekim 1969 seçimlerinde yüzde 3 oy alarak kurucu lider Alparslan Türkeş’i Adana’dan milletvekili çıkardı.

MHP, 14 Ekim 1973 seçimlerinde yüzde 3,4 oy alarak 3 milletvekili çıkarırken, Alparslan Türkeş, Süleyman Demirel’in Başbakanlığında kurulan birinci “Milliyetçi Cephe” hükümetine 2 bakanlık alarak dahil oldu. Bu hükümette, Türkeş Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı, MHP Ankara Milletvekili Mustafa Kemal Erkovan ise Devlet Bakanı oldu.

MHP, 5 Haziran 1977 seçimlerinde oyunu artırarak yüzde 6,4 ile 16 milletvekili çıkardı ve yine Süleyman Demirel’in Başbakanlığında ikinci “Milliyetçi Cephe” hükümetinde 5 bakanlık aldı.

Türkeş, yine Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanlığı görevini yürüttü.

12 EYLÜL DARBESİ 

MHP, 12 Eylül 1980 darbesinin ardından kapatıldı. Partinin çizgisi, 1983’te yeni partilerin kurulmasına izin verilince Mehmet Pamak tarafından kurulan Muhafazakar Parti tarafından temsil edildi.

Bu parti, 1985’de adını Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) olarak değiştirdi. 1987 referandumundan sonra Türkeş’in siyasi yasağı kalkınca, MHP’nin kurucu lideri, MÇP Genel Başkanı oldu.

MÇP’nin 24 Ocak 1993’teki Genel Kurulu’nda, delegelerin oy birliğiyle partinin adı yeniden MHP oldu ve genel başkanlığa tekrar Alparslan Türkeş seçildi.

Alparslan Türkeş’in 4 Nisan 1997’de vefat etmesinin ardından 6 Temmuz 1997’de yapılan olağanüstü kurultayda Alparslan Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş ile Devlet Bahçeli arasında yapılan seçim yarışını Devlet Bahçeli kazandı ve MHP Genel Başkanlığına seçildi.

DEVLET BAHÇELİ DÖNEMİ 

MHP, Bahçeli genel başkanlığında girdiği 1999 genel seçimlerinde yüzde 17,98 oy alarak DSP’nin ardından en çok oy alan ikinci parti oldu ve 129 milletvekili çıkardı.

Kurulan DSP-ANAP-MHP koalisyonunda, biri başbakan yardımcılığı olmak üzere 12 bakanlık alan MHP, koalisyonun ikinci büyük ortağı oldu.

Türkiye, 2002’de yeni bir seçime giderken, oy oranı yüzde 8,3’e düşen MHP, parlamentoya giremedi. Parti, 2007 genel seçimlerinde yüzde 14,29 oy ile 71 milletvekilliği kazandı ve TBMM’de yeniden grup kurdu. MHP, 2011 genel seçimlerinde yüzde 14,27 oy alarak 53 milletvekili, Haziran 2015 genel seçimlerinde yüzde 16,29 oy alarak 80 milletvekili ile Mecliste temsil edildi.

MUHALİF HAREKETE GEÇTİ 

MHP’nin, yüzde 11,94 oy alarak 40 milletvekili çıkardığı 1 Kasım 2015 genel seçimlerinin ardından partide muhalif sesler yükselmeye başladı. Bahçeli, 15 Kasım 2015’te seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere il başkanlarını Ankara’da topladı.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada “birlik” mesajı verilmesine rağmen Sinan Oğan, Koray Aydın ve Meral Akşener, partide değişim istediklerini belirterek, genel başkanlığa aday olduklarını açıkladı.

MHP tüzüğü, olağanüstü kongrelerde genel başkan seçimine izin vermediği için tüzük tadilatı kongresi düzenleyerek, arkasından genel başkan seçmek isteyen muhalifler, birlikte hareket ederek kayıtlı bin 232 delegeden imza toplamaya başladı.

Bahçeli ise parti içinden yükselen “olağanüstü kurultay taleplerini” reddederek, kurultayın 2018’de yapılacağını açıkladı. Daha sonra yaşanan bir dizi hukuki süreç çerçevesinde, “Çağrı Heyeti”nin olağanüstü kongrenin yapılacağını duyurduğu tarih olan 15 Mayıs’ta, partililer Büyük Anadolu Oteli’ne gitmek üzere toplandı ancak polisin aldığı önlemler nedeniyle otele ulaşamadı.

Bahçeli, muhaliflerin bu girişimini “tarla kongresi” olarak nitelerken, Akşener’in başını çektiği muhaliflerin bir kısmı daha sonra İYİ Parti’yi kurdu.

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 11 Ekim 2016’daki grup toplantısında yaptığı “Başkanlık sistemi” çıkışıyla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve 16 Nisan 2017’deki anayasa değişikliğine giden yolu açan isimlerden oldu.

Türkiye, bu referandumda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçti. MHP, 24 Haziran 2018’de erkene alınan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimine AK Parti ile kurduğu “Cumhur İttifakı” ile girdi. MHP bu seçimde yüzde 11,1 oy oranı ile 49 milletvekili çıkardı.

Geçen yıl yapılan genel seçimlerde de Cumhur İttifakı’nda yer alan MHP, yüzde 10,07’lik oy oranıyla parlamentoda 50 sandalye aldı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

AB’den Yunanistan’a “Arnavutluk’a engel olma” uyarısı!

AB sorumlusu Oliver Varhelyi Yunanistan’ın Arnavutluk’un Avrupa entegrasyonuna engel koyma ihtimali üzerine sorulan bir soru …

Bir yanıt yazın