Alman DW’in Türkiye için sokak köpeği çelişkisi!

DW’nin iki farklı haberinde başıboş köpeklerle ilgili çelişkili ifadeler kullanıldı. Haberlerden birinde sokak köpeği sorunu kabul edilirken, diğerinde ise yasal düzenlemeye karşı algı operasyonu başlatıldı.
Türkiye’de başıboş sokak köpeklerinin yol açtığı ölümlerin ve yaralanmaların önüne geçmek için düğmeye basıldı. Köklü değişimi hedefleyen yasal hazırlıklara hız verildi.

Düzenleme kapsamında her bir köpeğin sahiplenilmesi için 30 gün bekleme süresi öngörülüyor.

Bu süre içinde sahiplenilmeyen köpekler uyutulacak. Söz konusu köpeklerin ardından boş kalan barınaklara yenileri yerleştirilirken, süreç aynı şekilde devam edecek.

DW’nin ‘başıboş köpek’ algısı

Almanya merkezli medya organı Deutsche Welle (DW) ise başıboş köpeklere karşı atılacak adıma karşı çıkıyor. DW Türkçe’nin 22 Mayıs 2024 tarihinde paylaştığı haberinde düzenleme karşıtı mesajlar verildi.

“Sistemli düşmanlık yaratıldı”

Haber kuruluşunun resmi X hesabından yapılan paylaşımda, “Sistemli olarak bir köpek düşmanlığı yaratıldı. Çünkü ona bütçe ayırmak istemediler.” ifadeleri kullanıldı.

Hayvan hakları savunucularına işaret edilerek, onlara göre sorunun büyümesinden belediyelerin sorumlu olduğu iddia edildi. Bu durumda cezalandırılanların ise hayvanlar olacağı ileri sürüldü.

Aynı yayın organı, farklı haber: İnsanlara saldırıyorlar

DW’nin İngilizce yayın yapan internet sitesinde 2011 yılında yayınlanan bir haberde ise tam tersi durum söz konusu.

“Sokak köpekleri sorunu” başlıklı haberde, bu hayvanların yol açtığı olumsuzluklara dikkat çekiliyor.

Başıboş köpeklerin ciddi sağlık sorununa yol açtığı belirtilerek, “Hastalık yayıyorlar, insanlara saldırıyorlar.” şeklinde ifadeler kullanılıyor.

Örnek verdikleri saldırı

Ekim 2000’de Romanya’nın başkenti Bükreş’te Georgeta Stoicescu adlı kişiye bir grup köpeğin saldırılmasına işaret edilen haberde şöyle deniliyor:

7 başıboş köpekten oluşan bir grup, Bükreş’teki evinin önünde saldırdı. Isırıp yere düşürdüler.

Öldüğü 2007’ye kadar bile yaraları hiçbir zaman tam olarak iyileşemedi. Saldırıdan kimse sorumlu tutulmadı.

Ailesine tazminat ödendi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin, Romanya hükümetinin başıboş köpekler sorununa çözüm bulmayarak Stoicescu’nun yaşama saygı hakkını ihlal ettiğine hükmettiği ve ailesine tazminat ödenmesini kararlaştırdığına ilişkin gelişmeye de haberde dikkat çekiliyor.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Akaryakıt zamları ertelendi!

Benzin ve motorinde bugün yapılması beklenen zam, ertelendi. Benzine 1 lira 64 kuruş, motorine 1 …

Bir yanıt yazın