Hazine ve Maliye Bakanılığından kafaları karıştıran açıklamalar!

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan sabah saatlerinde yapılan bir açıklamada kur artışından dolayı kredi çeken firmalardan ilave teminat istenmeyeceği, çeki karşılıksız çıkan kişilere istenirse yeniden kredi verileceği duyurulmuştu. Bu açıklamadan saatlerden sonra bakanlık ‘kendilerinin bir karar almadığını, bankalara tavsiyelerde bulunduklarını’ söyledi. Yüz binlerce insanın kafası karıştı.
Bakanlıktan sabah saatlerinde yapılan açıklamada önlem olarak şu ifadeler duyurulmuştu:

1) Kur artışı nedeniyle limit aşımı oluşan kredilerde limit aşımı dikkate alınmayacak ve kredi kapama talebi yapılmayacaktır.
2) Yine kur etkisi ile teminat değeri risk tutarını karşılamada yetersiz kalan krediler için firmalardan ilave teminat talep edilmeyecektir.
3) 8 Ağustos 2018 tarihinden itibaren yaşanan ekonomik ortam nedeni ile oluşan kredi gecikmeleri, karşılıksız çek ve protesto edilen senetler Risk Merkezi’ne mücbir sebep koduyla bildirilebilecektir. Bu uygulama ile firmaların kredi erişimlerine engel teşkil etmeyecektir.”
Bakanlığın bu kesin ifadeler içeren açıklamasının ardından yaptığı açıklama ticaretle uğraşanların kafasını ciddi şekilde karıştırdı. Hazine ve Maliye Bakanlığı ‘ilave teminat talep edilmeyecektir’, ‘kredi erişimlerine engel teşkil etmeyecektir’ gibi ifadelerin bulunduğu açıklamasının ‘tavsiye niteliğinde olduğunu’ belirtti.
TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ’NE TAVSİYE
İşte Hazine’den yapılan ikinci açıklama: Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından bugün kamuoyuna bankacılık sektörünün ekonomik faaliyetin desteklenmesine yönelik değerlendirmelerine ilişkin açıklamalar Bakanlığımız tarafından alınan kararlar şeklinde yansımıştır. Açıklamalarda yer alan hususlar Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu tarafından üyelerine tavsiye niteliğinde alınan kararlardır. Kamuoyunda yanlış anlaşılmalara neden olunmaması için bildirim gerekliliği doğmuştur.

Hakkında Aziz Dağtekin

1960 yılında Elazığ'da doğdu. Öğrenimini İstanbulda tamamlayarak gazetecilik mesleğine 1983 yılında başladı. sırasıyla Hergün, Bulvar, Hürriyet ve Türkiye Gazetelerinde muhabirlik ve yazı işleri kadrolarında görev aldı. Basın sektöründen 2006 yılında emekli oldu. Halen idare yeri Adana olan ve Ulusal yayın yapan Netinternet, Ekonet Haber, Eko İntenet Haber sitelerinde Genel Yayın Yönetmenliği ve ekonomi ile alakalı yazı ve yorumlar yazmaktadır. Gazetecilik mesleği yanısara sigortacılık, pazarlama ve finans sektöründe üst düzey yöneticiliklerde bulundu. Sırasıyla İhlas Barter ve Turk Barter'da franchise ve bölge müdürlüğü görevlerinde yer aldı. 2005 yılında Turk Barter'dan ayrılarak Anadolu Barter'ı kurdu. Halen 13'e yakın şubesiyle faaliyet gösteren Anadolu Barter'ın Yönetim Kurulu Başkalığını yürütmektedir. Evli ve 2 çocuk babası olan Gazeteci-Yazar Aziz Dağtekin halen Basın Konseyi üyesi ve Adana'da Kurulu bulunan Çukurova Güreş Vakfı ile Elazığlılar Kültür ve Dayanışma Derneğinin de kurucu üyesidir.

Göz Atmak İster misiniz?

KKTC’de asgari ücret net 29 bin 640 ₺’ya çıktı!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 2024 yılının ikinci asgari ücreti net 29 bin 640 TL olarak …

Bir yanıt yazın