Libya’da kim kimlerle beraber!

Libya’da Serrac Hükumeti, Türkiye, Katar ve halktan destek alırken, Hafter, dış güçler tarafından ülkeyi karıştırmak için destekleniyor.
Libya’daki iç karışıklıklar devam ediyor. Ülke içerisinde oluşan çatışmalarda farklı gruplar oluştu.
MEŞRU HÜKÜMETİ DESTEKLEYENLER
Genelkurmay Başkanı Muhammed eş-Şerif’in başında bulunduğu Libya ordusu, yüzde 70’i farklı rütbelere sahip düzenli askerlerden oluşuyor. Şerif’e ordu yönetiminde Merkezi bölge (Misrata) komutanı Tümgeneral Muhammed Haddad, Trablus bölgesi komutanı Tümgeneral Abdulbasıt Mervan ve Batı bölgesi (Zintan) komutanı Usame Cuveyli yardımcı oluyor.
17 BİN SAVAŞÇI, 35 BİN YEDEK ASKER
Batı bölgesindeki en büyük askeri güç olarak bilinen Misrata Tugayları, 17 bin savaşçıdan ve 35 bin de yedek askerden oluşuyor. Misrata Tugayları ayrıca tank, topçu, uçak ve binlerce askeri araca sahip.
ZAVİYE TUGAYLARI
Zaviye Tugayları, meşru hükümeti destekleyen en büyük ikinci askeri güç olarak öne çıkıyor. Başkent Trablus’un düşmesini engelleme konusunda önemli rol oynayan Zaviye Tugayları, başkentin batı bölgesini himayede başarılı olmuştu.
ZİNTAN ASKERİ KONSEYİ
Libya ordusundaki Batı bölgesi komutanı Usame Cuveyli’nin liderlik ettiği Zintan Askeri Konseyi, Trablus’un batısında bazı şehirlerin kurtarılmasında başarılı operasyonlar gerçekleştirdi; stratejik ulusal hava üssünün geri alınmasında rol oynadı.
TRABLUS TUGAYLARI
Trablus Tugayları ise Nevasi Güçleri, Caydırıcı Güç ve Ebu Selim Güçleri gibi başkentte iç güvenliği sağlama ve buradaki gizli şebekelerle mücadele için çalışıyor. Trablus Tugayları ayrıca Hafter güçlerinin başkentin merkezine ilerlemesini engelleme görevi bulunuyor.
AMAZİNG TUGAYLARI
Amazig (Berberi) Tugayları da özellikle Zuvara kentinden, Cebel Garbi’deki Calu, Kabav, Yefren, Nalut bölgelerindeki birliklerden oluşuyor.
GÜNEY KURTULUŞ TUGAYLARI
Tümgeneral Ali Kinne liderliğindeki Güney Kurtuluş Tugayları, Tuareg, Tabu ve Arap kabilelerinin küçük askeri birliklerinden oluşuyor. Sahil kentleri; Misrata, Zuvara, Zlitan, Karabulli, Trablus, Zaviye, Sarman, Sabrata, Zilten, Msallata, Aceylat ve El-Cemil, Cebel Garbi’de ise Gıryan, Zintan ve Amaziglerin yaşadığı kentler, meşru hükümete destek veriyor.
GÖRÜNÜRDE HAFTER KONTROLÜNDE ANCAK HÜKUMETİN YANINDA
Güneyde de Mezrak ile Hafter’in görünürde kontrolünde olan ancak Libya hükümetinin nüfuz sahibi olduğu Ubari ve Gat kentleri meşru güçlerin yanında yer alıyor.
MEŞRU HÜKUMETİN YANINDA YER ALAN SİYASİLER VE SİYASİ GÜÇLER
Libya’da Faiz es-Serrac liderliğindeki Başkanlık Konseyi, 5 üyeden oluşuyor. Adalet ve Kalkınma Partisi, Değişim Partisi ve Vatan Partisi gibi siyasi güçler meşru hükümete destek veriyor. Trablus’taki Temsilciler Meclisi’nde 70’ten fazla milletvekili bulunuyor. Meclis’e Hammude Seyyale başkanlık ediyor. Halid el-Mişri’nin başkanlık ettiği Libya Devlet Yüksek Konseyi 135 üyeden oluşuyor. Bunların dışında Türkiye, Katar ve bir dereceye kadar Malta Libya’daki meşru hükümete destek verenlerden.
HAFTER’İN DESTEKÇİLERİ
Libya’nın doğusundaki milis güçler, Saika Tugayları ve diğer bazı tugayların askeri birliklerinden oluşuyor.
Libya’nın batısındaki milis güçlerin çoğu ise Zintan, Racban ve Terhune kentlerinden. Ancak meşru hükümet güçlerinin, batı bölgesinin çoğunda kontrolü sağlamasının ardından bu milisler, doğuya ya da Terhune gibi güney kentlere kaçtı. Bunların bir kısmı da Zintan gibi kentlerde bulunan kabilelerine sığındı. Eski rejim destekçisi subaylar, güvenlik tugaylarından askerler; yine Muammer Kaddafi’yi destekleyen bazı kabileler, şehirler ve bölgeler, Hafter’in yanında yer alıyor.
SUUD’UN RADİKAL ÖRGÜTÜ
Suudi Arabistanlı Şeyh Rebi Medhali’ye atfen Medhali akımı olarak bilinen radikal örgüt de Hafter’e destek verenlerden. Bu akımın yöneticilerinden Mahmud el-Verfeli, savaş suçu işlediği gerekçesiyle Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından arananlar listesinde.
BERKA KABİLELERİ
Hafter’in destekçisi bir başka taraf, Berka kabileleri. Bu kabilelerin başında da doğudaki en büyük kabile Ubeydat geliyor. Avakir, Mağaribe, Zeviye, Beragise, Beraisa, Hasse, Derse ve Arfe kabileleri yine bu kabilelerden.
TERHUNE KABİLELERİ
Hafter’in yanında yer alanlardan Terhune kabilesinin başında Salih el-Fendi bulunuyor. Fendi, toplu mezarlara ilişkin suçlamalar nedeniyle Berka’nın doğusuna kaçtı.
ÇADLI PARALI ASKERLER
Halife Hafter’in yanında savaşan Çadlı paralı askerlerin çoğunluğu da Adalet ve Demokrasi Hareketi, Çad’da Değişim için Uzlaşı Cephesi, Çad’ı Kurtarma Askeri Konseyi gibi Çad’ın silahlı muhaliflerinden oluşuyor.
CANCAVİD MİLİSLERİ
Hafter saflarındaki Sudanlı paralı askerler de Adalet ve Eşitlik Hareketi gibi Darfur’daki silahlı muhalif hareketlerden ve “Cancavid” milislerinden. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli Black Shield isimli şirketin güvenlik görevlisi olarak çalışacakları vaadiyle kandırılıp, Libya’da savaştırılmak üzere askeri kamplara götürülen Sudanlılar da yine bu grupta yer aldı.
RUS GÜVENLİK ŞİRKETİNİN PARALI ASKERLERİ
Rus güvenlik şirketi Wagner’e bağlı binlerce paralı savaşçı da Hafter saflarında. Bu savaşçılar, Rusya, Beyaz Rusya, Ukrayna ve Sırbistan’dan geliyor. Beşşar Esed yanlısı Suriyeliler de son dönemde bu grubun içinde Libya’ya savaşmaya geldi.
ULUSAL GÜÇLER KOALİSYONU
Ülke içinde Hafter’e destek veren siyasiler arasında ise Hafter’in siyasi müttefiği Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih, 26 milletvekili ve uluslararası toplumun tanımadığı sözde hükümetin başındaki isim Abdullah es-Seni ile bazı küçük partileri çatısı altında toplayan Ulusal Güçler Koalisyonu yer alıyor.
Ülke dışından Hafter’e destek veren ülkeler ise BAE, Mısır, Suudi Arabistan, Ürdün, Rusya, Fransa, Çad ve İsrail.
TARAFSIZ YAKLAŞANLAR
Verfele kabilesi, bu çatışmada taraf olmaktan kaçındı. Ancak kabilenin Belediye Meclisi meşru hükümetin yanında yer alırken, kabilenin bazı silahlı unsurları, Hafter’e destek verdi.
KADDAFİ’NİN KABİLESİ
Kaddafi’nin kabilesi Kazazife, Muammer Kaddafi’nin devrilmesinin ardından Verfele kabilesi gibi çatışmalardan uzak kalmayı tercih etti.
CEZAYİR DE TARAFSIZ
Cezayir ise sürekli olarak Libya’daki çatışan taraflara aynı mesafede durduğunu ve siyasi çözümden başka çözüm olmadığını ifade etti. Libya’nın komşularından Tunus da Cezayir ile aynı tutumu benimsedi.
İTALYA ORTA YOLDAN YAKLAŞIYOR
İtalya, Libya hükümetine daha yakın bir tavır içinde olsa da Hafter’le de sakin ilişkilerini korumayı sürdürdü.
ABD GELGİTLİ
ABD yönetimi gelgitli bir tutum izledi. Başkent Trablus’a ilk saldırıların başladığı zaman Hafter’e yakın duran Washington yönetimi, Hafter’in batı bölgesinde aldığı yenilgi ve Rusya’nın güvenlik şirketi Wagner’ın Hafter’in yanında Libya’ya girmesinin ardından meşru hükümete yakınlaştı.
ALMANYA, MISIR’IN LİBYA MÜDAHALESİNİ REDDETTİ
Almanya, Libya konusunda Berlin Konferansı’nı düzenledi. Avrupa Birliği Akdeniz Deniz Gücü EUNAVFOR MED’in Libya’ya yönelik Birleşmiş Milletler silah ambargosunu denetlemek için yürüttüğü İrini Operasyonu’na katılarak yavaş yavaş Libya dosyasına müdahil olmaya başlayan Berlin yönetimi, Mısır’ın Libya’ya askeri müdahalesini de reddettiğini açıkladı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Savcı Sinan Ateş davasında mütalaasını açıkladı, duruşma ertelendi!

Sinan Ateş davasında mütalaasını açıklayan savcı, tetikçiler ve azmettiriciler için müebbet hapis talep ederken 3 …

Bir yanıt yazın