İngiltere’de hükümette çatlak: Bakan görevden alındı

İngiltere’de kısa bir süre önce başbakan olan Liz Truss, Dış Ticaret Bakanı Conor Burns’ü görevden aldı. Dış Ticaret Bakanı Burns’un adı taciz iddialarıyla gündeme gelmişti.

İngiltere eski başbakan Boris Johnson’ın ardından 6 Eylül tarihinde başbakanlık koltuğuna oturan Lis Truss sorunlarla baş etmekten kurtulamadı.

Göreve gelir gelmez Kraliçe II. Elizabeth’in ölümü ve Rusya-Ukrayna krizi başta olmak üzere birçok sorunla karşı karşıya kalan Liz Truss’ın kabinesinde bir çatlak meydana geldi.

Dış Ticaret Bakanı görevinden alındı

İngiltere Dış Ticaret Bakanı Conor Burns hakkında çıkan taciz iddiaları sonrasında görevden alındı.

İngiliz The Times gazetesinin haberine göre Burns’ün yanında çalışan bir kişiye fiziksel taciz uyguladığı belirlendi. İddiaların ayyuka çıkmasıyla birlikte başlatılan soruşturma sonrasında Truss, Burns’ü görevden aldı.

Taciz iddiaları kabineyi karıştırdı

Muhafazakar Parti’nin bir konferansı sonrasında bir otelin barında yaşanan olayın kabul edilemez olduğu belirtilirken Burns’ün Birmingham’daki Hyatt Regency isimli otelde elle taciz ettiği öğrenildi.

“Adını temize çıkarmak için çalışacak”

Burns’ün bir adamı elle taciz ettiği belirlenirken, 50 yaşındaki Burns’ün sözcüsü, “Soruşturmaya katkıda bulunmaya hazırız ve adını temize çıkarmak için çalışacak.” ifadelerini kullandı.

İngiltere Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada, “Gelen şikayet üzerine başlatılan soruşturmada Başbakan, Conor Burns’ün hükümetteki görevini derhal bırakmasını istedi. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.” denildi.

Boris Johnson ile yakın çalışma arkadaşıydı

Truss’ın koltuğu devraldığı Boris Johnson’dan çok daha hızlı harekete geçtiği belirtilirken, 2010’dan beri Bournemouth West’in vekili olan Burns’ün, Johnson ile yakın çalıştığı da öğrenildi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

O lisenin mezuniyetinde kılık kıyafet gerginliği!

Gebze’de bir lisede, okul bahçesinde düzenlenen mezuniyet töreninde bazı kız öğrenciler, kıyafet yönetmeliğine uymayan kıyafetler …

Bir yanıt yazın