Türk F-16’ları NATO’nun en büyük hava ikmal tatbikatı için Almanya’da!

12-23 Haziran tarihlerinde yapılacak tatbikatta 10 binden fazla havacı yer alacak. Günde ortalama 250 sortinin yapılacağı tahmin ediliyor.
Rusya-Ukrayna Savaşı’nın devam ettiği bir dönemde NATO kritik bir tatbikata imza atmaya hazırlanıyor.

Avrupa’da düzenlenecek geniş kapsamlı hava tatbikatı, “Moskova’ya mesaj” şeklinde değerlendiriliyor.

10 binden fazla havacı, 250’den fazla savaş uçağı
NATO, kurulduğundan bu yana düzenlenecek en büyük hava ikmal tatbikatını Almanya ve Doğu Avrupa’da yapacak.

12-23 Haziran tarihlerindeki Air Defender 2023 tatbikatına 10 binden fazla havacı ve 250’den fazla savaş uçağının katılması planlanıyor.

ABD’den 110 uçak gelecek
Tatbikat için ABD Hava Kuvvetleri’nden yaklaşık 110 uçak Atlas Okyanusu’nun diğer yakasından Avrupa’ya gelecek.

Bunlara ek olarak Avrupa’daki NATO ülkelerinden 80 uçak, uluslararası ortaklardan da 60 uçağın tatbikatta yer alması öngörülüyor. Tatbikat boyunca günde ortalama 250 sorti yapılacağı belirtiliyor.

Farklı tiplerdeki uçaklar tatbikata katılacak
Ayrıca 25 ülkeden havacılar 20’den fazla tipteki uçakla tatbikatta görev alacak. Bunlar arasında F-35’ler, Eurofighter, F-18, F-16, A-10, Gripen gibi uçak tipleri bulunuyor.

Alman Hava Kuvvetleri’nin ev sahipliğindeki tatbikatla ittifakın hava savunmasının güçlü tutulması, havadaki güçlü caydırıcılığın sürdürüldüğüne dair mesaj verilmesi ve Atlantik’in iki yakasının uyumunun sağlamlaştırılması hedefleniyor.

Tatbikatın Doğu Avrupa’daki bölümünde bu bölgedeki müttefik ülkelerin uçaklarının görev uçuşlarının yanı sıra NATO’ya ait AWACS havadan erken uyarı ve ihbar uçakları görev icra edecek.

AWACS uçakları da ittifakın doğu kanadı üzerinde her gün uçuşlar yapacak.

Almanya genelinde Alman Hava Kuvvetleri’ne ait hava üslerinin neredeyse tamamı tatbikat boyunca kullanımda olacak.

Türk F-16’ları NATO tatbikatı için Almanya’da
Düzenlenecek olan tatbikat için, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) bağlı 151’inci Filo Komutanlığına ait 3 adet F-16 savaş uçağı Almanya’ya geldi.

Almanya’nın ev sahipliğinde düzenlenecek tatbikat için Merzifon’dan havalanan F-16’lar Schleswig Hava Üssü’ne iniş yaptı.

Sivil uçuşlar etkilenecek
Haziran ayı ortasındaki tatbikat nedeniyle Almanya’nın güneyi, kuzeyi ve doğusunda özel bölgelerle ilgili hava sahaları belirlendi.

Sivil uçuşlar bakımından Avrupa’nın en yoğun bölgelerinden biri olan Almanya üzerindeki askeri uçuşların sivil uçuşların bazılarını etkilemesi bekleniyor.

Tatbikat nedeniyle Avrupa hava sahası üzerinde birçok sivil uçuşun rotasının değiştirileceği ifade ediliyor.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Microsoft’ta büyük arıza! Dünyadaki tüm sistemler kilitlenince küresel kriz çıktı!

ABD merkezli teknoloji şirketi Microsoft’un sisteminde yaşanan arıza pek çok sektörü etkiledi. Havalimanları, bankalar, ve …

Bir yanıt yazın