Konuşarak çözülmeyecek problem yok karesi! Erdoğan Abdulfettah es-Sisi ile görüştü

Türkiye ve Mısır arasındaki iyileşme süreci devam ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Abdulfettah es-Sisi, Hindistan’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nde bir araya geldi.
Türkiye ve Mısır arasındaki soğuk rüzgarlar artık sona eriyor…

2013 yılında ilişkileri sekteye uğrayan iki ülke arasındaki buzlar 10 yıl ardından erimeye başladı.

Olumlu adımlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yıllar sonra Mısır’a büyükelçi atamasıyla resmileşirken, adımların devamı da geliyor.

Liderler bir araya geldi

İki Cumhurbaşkanı, G20 Liderler Zirvesi’nde bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüştü.

“Karşılıklı büyükelçi atamaları”

Görüşmede Türkiye-Mısır ikili ilişkileri ticaret hacminin artırılması, eneri alanındaki yeni iş birlikleri ile bölgesel ve küresel meseleler de ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, karşılıklı büyükelçi atamalarıyla ilişkilerin yeni bir döneme girdiğine işaret ederek ikili münasebetlerin hak ettiği seviyeye en kısa zamanda ulaşacağına olan inancını dile getirdi.

Nükleer enerji, kültür ve enerji alanında iş birliği sinyali

Mısır yönetiminin Türk yatırımcı ve firmalarına verdiği desteğin önemli olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, LNG, nükleer enerji, kültür ve eğitim alanlarındaki iş birliğini canlandırmaya da önem verdiklerinin altını çizdi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, MİT Başkanı İbrahim Kalın, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sefer Turan da görüşmede hazır bulundu.

Mısır’dan ilk açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 18’inci G20 Liderler Zirvesi kapsamında Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile yaptığı görüşmeye ilişkin Mısır Cumhurbaşkanlığı tarafından yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, iki liderin Türkiye ve Mısır arasındaki ilişkileri ilerletmenin önemine vurgu yaptıkları aktarıldı.

Görüşmede iki liderin Doğu Akdeniz bölgesinde güvenlik ve istikrarın korunmasına katkıda bulunmak amacıyla karşılıklı saygı, ortak çıkar ve samimi niyetler çerçevesinde sağlam bir stratejik yaklaşımla bölgesel iş birliğinin güçlendirilmesi yönündeki isteklerini ifade ettikleri belirtilen açıklamada, liderlerin karşılıklı çıkarlar doğrultusunda ikili ilişkileri tüm yönleriyle geliştirmek amacıyla iki ülke arasındaki istişare ve koordinasyonu yoğunlaştırmanın yolları hakkında görüş alışverişinde bulunduğu ifade edildi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Türkmen Beyi Bahçeli, Suriye Türkmen heyetini kabul etti!

SMO’ya bağlı Hamza Özel Kuvvetler Tümeni komutanı Seyf Polat ve Süleyman Şah Tümeni Komutanı Muhammed …

Bir yanıt yazın