Katliam sonrası Netanyahu ve ABD’den son dakika esir açıklaması

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’deki 4 İsrailli esirin kurtarılmasından sonra yaptığı açıklamada, “Görevi tamamlayıp, kaçırılan tüm İsraillileri canlı ya da ölü evlerine geri getirene kadar durmayacağız.” dedi.

İsrail’in Maariv gazetesinin haberine göre, Başbakan Netanyahu, yaptığı açıklamada, Savunma Bakanı Yoav Gallant, Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, İç İstihbarat Teşkilatı Şin-Bet’in Başkanı Ronen Bar ve Gazze Şeridi’nin orta kesimlerinde bulunan Nusayrat Mülteci Kampı’ndaki operasyonu yöneten ekibe teşekkürlerini iletti.

‘ÖLÜ VEYA DİRİ EVLERİNE GERİ GETİRENE KADAR DURMAYACAĞIZ’

Netanyahu, “Gelecekte de bunu yapmaya kararlıyız. Görevi tamamlayıp, kaçırılan tüm insanları (Gazze’deki İsrailli esirleri) canlı ya da ölü evlerine geri getirene kadar durmayacağız.” ifadelerini kullandı.

ABD: OPERASYONDAN MEMNUNİYET DUYDUK’

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde 4 İsrailli esiri kurtarma “operasyonu”na ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, esirlerin kurtarılmasından duydukları memnuniyeti aktardı.

Sullivan, en az 210 Filistinli sivilin öldürüldüğü bildirilen saldırılarda 4 İsrailli esirin Hamas’ın elinden “başarılı bir operasyon”la kurtarıldığını, söz konusu kişilerin Gazze’den çıkarıldığını ve İsrail güçlerini “tebrik ettiklerini” dile getirdi.

ABD’nin, Hamas’ın elindeki İsrailli esirlerin kurtarılmasına “çeşitli yollarla” katkı verdiğini kaydeden Sullivan, “ABD, halen Hamas tarafından tutulan esirlerin serbest kalabilmesine yönelik tüm çabaları destekliyor; bu çabalar halen devam eden ateşkes müzakerelerini ve diğer araçları kapsıyor.” ifadesini kullandı.

BİDEN VE MACRON’DAN KATLİAMA DESTEK

Biden ve Macron ise Elysee Sarayı’ndaki görüşmelerinin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında İsrail’e destek verdi.

İki lider, İsrail’in Gazze Şeridi’nin orta kesimindeki farklı noktalara düzenlediği ve 210 Filistinlinin öldürüldüğü saldırılarda 4 İsrailli esiri kurtarmasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Macron ve Biden, 4 İsrailli esirin kurtarılmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Gazze’deki duruma ilişkin konuşan Macron, “9 ay çatışmanın ardından, Refah’taki durum ve aynı şekilde insani kayıp sayısı kabul edilemez.” dedi.

İsrail’in Gazze’ye yönelik insani yardımların geçişi için “tüm noktaları açmamasını” eleştiren Macron, daha fazla insani yardımın bölgeye ulaştırılması için acil ateşkes çağrısı yaptı.

Gazze’deki esirlerin derhal serbest bırakılmasını isteyen Macron, “İsrail ordusu tarafından 4 İsrailli rehinenin kurtarılmasını memnuniyetle karşılıyoruz.” dedi.

İSRAİL KATLİAM OPERSAYONUNDA EN AZ 210 FİLİSTİNLİYİ ŞEHİT ETMİŞTİ
İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin orta kesimindeki Nusayrat Mülteci Kampı ve çeşitli bölgelere eş zamanlı şekilde kara, hava ve denizden yoğun şekilde düzenlediği saldırılarda 210 kişinin öldüğü, en az 400 kişinin de yaralandığı bildirilmişti.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Gazze Şeridi’nin orta kesimindeki çeşitli noktalara saldırılar düzenlendiği belirtilerek, iki farklı bölgede toplam 4 İsrailli esirin canlı olarak kurtarıldığı ve sağlık durumlarının iyi olduğu ifade edilmişti.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Akaryakıt zamları ertelendi!

Benzin ve motorinde bugün yapılması beklenen zam, ertelendi. Benzine 1 lira 64 kuruş, motorine 1 …

Bir yanıt yazın