Rusya açıkladı: Esad rejimi İdlib’den kaçıyor

İdlib’de 33 askerimizin şehit olduğu hain saldırı sonrası TSK’nın rejim güçlerine operasyonu sürüyor. Askeri kaynakların verdiği bilgilere göre 200’ün üzerinde Esed askeri öldürüldü. Vurulan yerler arasında Curin Askeri Üssü de var. Suriye’nin kuzeybatısında, Sarakib çevresine bulunan Esad rejimine ait yerler vuruluyor.
27 Şubat gecesi Suriye’de Esed güçleri tarafından TSK’nın gözlem noktalarına hain bir saldırı düzenlendi. Saldırıda 34 askerimiz şehit olurken, 37 askerimiz de yaralandı. Türkiye saldırı sonrası jet hızıyla harekete geçti ve Esed güçleri 27 Şubat gecesinden beri şok dalga saldırıları ile vuruluyor. Sabahın ilk ışıkları ile rejime ait bazı noktalar vurulmaya başlandı. Vurulan yerler arasında Curin Askeri Üssü de var. Rusya, sahada tansiyonu düşürmek konusunda Türkiye ile anlaştıklarını duyurdu.
TSK ESED’İ TEKRAR VURMAYA BAŞLADI
15.20 Suriye’nin kuzeybatısında, Sarakib çevresine bulunan Esad rejimine ait yerler vuruluyor. Suriye’de İdlib ve Sarakib yakınlarında bulunan Esad rejimine ait noktalar Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından vuruluyor. Operasyonda rejime ait mühimmat ve askeri araçlar imha ediliyor. Operasyonlarda 8 tank, 4 zırhlı araç, 5 obüs ve 2 çok namlulu roketatarın da imha edildiği açıklandı.
14.00 CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu: Tüm vatandaşlarımızın başı sağolsun. Ordumuzun başı sağolsun. Çok üzgünüm.
12.50 Türkiye’nin sınırdaki denetime yönelik kararının ardından Yunanistan ve Bulgaristan’da mülteci alarmı sürüyor. Yunanistan’dan yapılan son açıklamada, ülkeye giriş yapmaya çalışan 4 bin kişinin geri çevrildiği duyuruldu
ERDOĞAN’DAN İLK AÇIKLAMA
12.00 Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Biz oraya Esad’ın davetlisi olarak gitmedik biz oraya Suriye halkının davetlisi olarak gittik. Suriye halkı tamam demeden bizim oradan çıkmaya niyetimiz yok”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Putin’e ‘Bizim önümüzden çekilin bizi rejimle baş başa bırakın” dedim.
RUSYA’DAN YENİ AÇIKLAMA
11.35 Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ankara’da yapılan heyetler arası görüşmede Türkiye ve Rusya’nın sahada tansiyonu düşürmek konusunda anlaştığı belirtildi.
SAVAŞ GEMİLERİ BOĞAZDAN GEÇTİ
11.30 NATO’ya ait F-218 borda numaralı Alman savaş gemisi, Çanakkale Boğazı’ndan geçerek Ege sularına doğru yol aldı.
11.20 Uluslararası Af Örgütü, Yunanistan ve Bulgaristan’a göçmenleri kabul etme çağrısında bulundu.
11.00 Çanakkale Boğazı’ndan geçen Rus Donanması’na ait, 148 borda numaralı savaş gemisi ‘Orsk’, Akdeniz’e iniyor. Savaş gemisinin boğazdan geçişi sırasında güvertesindeki askerler dikkat çekti.
10.10 ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’nin 33 şehit verdiği İdlib saldırısının ardından bir açıklama daha yaptı. Pompeo, “Türkiye’ye destek için seçenekleri değerlendiriyoruz” ifadesini kullandı. Öte yandan gazetecilere konuşan bir Dışişleri yetkilisi, “ABD’nin yardım seçenekleri arasında Amerikan birimlerinin askeri hamlelerinin bulunmadığını” söyledi.
09.13 Suriye’nin İdlib bölgesinde rejim güçleri tarafından düzenlenen hava saldırısında 33 kahramanın şehit olmasının ardından sosyal medyada provokatif paylaşımlar yapan 26 kişi hakkında adli işlem başlatıldı. Şahıslardan 4’ü gözaltına alındı.
08.30 Edirne’de Pazarkule sınır kapısı önünde bekleyen yüzlerce göçmen havadan görüntülendi.
04.00 TSK, rejime ait bazı hedefleri ateş altına almaya devam ediyor. Önemli hedeflerden biri Hama’nın kuzeyindeki Curin Askeri Üssü oldu. Çok sayıda zırhlı araç ile askeri personelin yer aldığı bu üste Rus özel güvenlik şirketi Wagner’e mensup savaşçılar ile Rusya destekli rejim yanlısı bir örgüt olan Kaplan Kuvvetleri’ne bağlı milislerin bulunduğu öğrenildi.
01.35: Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, ”Türkiye savaş istemiyor ama güvenliği tehdit edilirse de güç kullanmakta tereddüt etmeyecek.” dedi.
01.02: ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Destek için seçenekler değerlendiriliyor. Türkiye ile iletişim halindeyiz.
00.42: ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Craft “Askerlerinin ölümüyle sonuçlanan gayrimeşru saldırılara karşılık verme konusunda Türkiye’ye desteğimiz tamdır.” ifadelerini kullandı. Craft, Rusya’yı bölgedeki savaş uçaklarını acilen yere indirmeye, Suriye ile Rusya’yı Astana Sözleşmesi sınırlarına çekilmeye çağırdı.
00:30: ABD Dışişleri Bakanlığı, İdlib’deki son durumla ilgili olarak Türkiye’ye en hızlı şekilde yardım etme konusunu değerlendirdiklerini açıkladı.
ACI HABER: 1 ASKER ŞEHİT
23.17: Milli Savunma Bakanlığı, İdlib’de rejim güçleri tarafından düzenlenen topçu saldırısında 1 askerin şehit olduğunu, 2 askerin yaralandığını bildirdi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Rusya, İngiltere ve 10 ülkeden vatandaşlarına 4 ülke için uyarı!

Rusya, İngiltere, Fransa, Almanya, Katar, Suudi Arabistan, BAE ve 5 ülke daha vatandaşlarına İran, Lübnan, …

Bir yanıt yazın