Petroldeki düşüş doğalgaz faturalarına da yansıyacak

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

Brent petroldeki düşüş doğalgaz alımındaki fiyatları da güncelleyecek. Ekim ayı başında yapılacak düzenleme ile birlikte, faturalarda yüzde 20 civarında düşüş bekleniyor.
Petroldeki düşüş doğalgaz faturalarına yansıyacak. Brent petroldeki tarihi düşüş, faturalara yansıyor. Bu kapsamda doğalgaz alım fiyatlarıyla ilgili hesaplamalar petrolün düşüşüyle birlikte yeniden güncellenecek..
Bununla birlikte Türkiye’nin ithalat fiyatları düşecek, Rusya’ya daha az ödeme yapılacak. Türkiye, 1 Nisan’dan geçerli olmak üzere ikinci çeyrekte ithal ettiği her 1.000 metreküp gaz için ortalama 230 dolar ödüyor. Fiyat, önümüzdeki süreçte petroldeki düşüşe bağlı olarak gerileyecek.
TÜRKİYE’NİN ÖDEYECEĞİ FİYAT AŞAĞI DÜŞECEK
Buna yönelik hesaplamalar büyük ölçüde tamamlandı. Gaz fiyatlarında yeni kontrat sözleşmelerinin, 1 Temmuz’da 183 dolar seviyesinden gerçekleşmesi öngörülüyor. Yani her bin metreküp gazda 47 dolar ucuzluk sağlanacak.
EKİM AYINDA YANSIYACAK
Türkiye Gazetesi’nin haberine göre, söz konusu indirimin hane halkına yansıması ise ekim ayını bulacak. Kış başında yapılacak düzenleme ile birlikte, faturalarda yüzde 20 civarında düşüş bekleniyor. Türkiye, yılda 45 milyar metreküp doğalgaz tüketiyor. Rusya, Azerbaycan ve İran’dan boru hatları üzerinden uzun dönemli anlaşmalarla gaz ithal ediliyor. Son yıllarda BOTAŞ, fiyatı daha ucuz olan sıvılaştırılmış gaz alımına da ağırlık vererek, fiyatları dengede tuttu.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Akar’dan Yunanistan’a bir kez daha yüzme hatırlatması!

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, provokasyonlarına devam eden Yunanistan’ı bir kez …

Bir cevap yazın