Ana Sayfa / Bugünün Manşetleri / Türkiye’nin ilk yerli ve milli hava savunma sistemi: SİPER!

Türkiye’nin ilk yerli ve milli hava savunma sistemi: SİPER!

Savunma sanayiide İHA ve SİHA’lardan sonra en kritik hamlelerden biri daha geliyor. Özellikle S-400’ler üzerinden Türkiye’ye dayatılan yaptırım tehditlerinin ardından ilk milli ve yerli hava savunma füze sisteminde sona gelindi. İlk yerli ve milli hava savunma sistemimiz olan SİPER havada hareket eden her şeyi vuruyor. İşte SİPER’in göz dolduran özellikleri…

Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi SİPER’in batarya yapısının görseli paylaşıldı. SİPER’in paylaşılan çalışma sistemi görseline göre projede S-400 benzeri bir kurulum bulunuyor.

SİPER’de 1 filo kontrol merkezi ile 1 filo arama radarı olduğuna dikkat çekildi. Filoya bağlı 2 bataryanın her birinde atış kontrol radarı ve atış kontrol merkezi bulunuyor.

Her filoda, 1 adet Filo Kontrol Merkezi, 1 adet Arama Radarı (TEIRS-Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemi), 1 adet Haberleşme Röle Aracı (HRA) yer alıyor.

2 BATARYA
Türkiye’nin yeni gözdesi Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi SİPER’in her bataryasında 1 Atış Kontrol Radarı (AKR) (Silah Tespit Radarı var.

1 Atış Kontrol Merkezi de bulunan SİPER’de 4 adet Füze Fırlatma Sistemi (FFS) (6’lı lancer) var.

S-400’lerin ardından Türkiye’nin odaklandığı proje SİPER’de 1 adet Haberleşme İstasyon Aracı, 2 adet Füze Taşıma Yükleme Sistemi ve Füzeler (70-90 km menzil, hava soluyan hedefler icin) yer alıyor.

Milli Radar Ağı RADNET, NATO, Link16, Üst Komuta Kontrol vb bağlantılar da SİPER’in bataryalarında bulunuyor.

Hakkında admin

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekointernet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Bahçeli: Erken seçim dayatması kaosasun gizemli ve şifreli kılıfıdır

Gelen son dakika haberine göre, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Erken seçim dayatması Türkiye'nin kaosa sürüklenme amacının gizemli ve şifreli kılıfıdır." dedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yazılı bir açıklama yaptı. İsim vermeden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na da yanıt veren MHP lideri Bahçeli, "Türk askerine satılmış ve militan diyenler; çiftçiye, esnafa, memura hakaretler yağdıranlar demokratik [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir